Beraber yenildiğinde Çok Lezzetli olmasına rağmen , sağlığımıza verdiği zararlardan dolayı ayrı ayrı tüketilmesi gereken , yiyecek ve içecek kombinasyonlarını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

Her yiyecek farklı bir sindirim sürecinden geçer, bu yüzden belirli yiyecekler birbirleriyle karıştırılarak tüketildiğinde; Sindirim Sorunları, Bulantı, Yorgunluk, Emilim Sorunları, Şişkinlik ve Gaz gibi rahatsız olacağınız Sağlık problemleri yaşamanıza sebep olabilir.

Uzun vadede, birlikte kullanıldıklarında , İltihaplanma, Uyku Problemi, Sindirim Sorunları, Cilt Kuruluğu ve Kızarıklığı , Kötü Kokulu Nefes, Halsizlik gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.

En yaygın olarak birlikte tükettiğimiz gıdalardan biri ise; Salatalık- Domates.

Kahvaltıda vazgeçilmez ikili, Salatanın olmazsa olmaz bu iki gıdasını birlikte tüketmememiz gerektiği gerçeği , oldukça üzücü . Domatesin sindirim süresi farklı , Salatalığın sindirim süresi farklı.

Daha hızlı şekilde sindirilebilen gıda, uzun sürede sindirilmesi gereken gıdayı da sindirim işlemine aldığı için , sindirim süreci olması gerektiği gibi olmuyor bundan kaynaklı olarak da, yukarıda saydığımız problemlerle karşılaşma olasılığına giriyoruz.

 Domates ve Salatalık Kombinasyonu dışında, Diğer Yanlış Kombinasyonlarımıza Örnekler Verelim.

♥ Makarna ve Peynir

En sevilen Makarna çeşitlemelerinden Biri olsa da; Peynirli Makarna yanlış bir seçim 🙁 Çünkü; Peynirdeki protein ve Makarnadaki Nişastanın farklı sindirim süreleri vardır, bu nedenle bunların kombinasyonu da sindirim problemlerine neden olur 🙁 Ne Yazık ki ; Makarna ve Peynir birlikte yenmemelidir.

♥ Et ve Peynir

Hem Et hem de Peynir protein bakımından zengindir ve birlikte yenmemelidir , çok fazla protein tüketilmesi vücut için iyi değildir. Hamburgerinizi peynirli seçerken , Et yemeğimizin üzerine son bir güzellikle Peynir rendelerken bir kez daha düşünün.

♥ Yemekten Sonra Meyve yemek

Sindirim süreleri çok uzun olduğu için yemeklerden hemen sonra meyve yemekten kaçının. Bu durum , asit Reflüsü gibi sindirim problemlerine neden olur.

♥ Makarna ( Erişte ) ve Portakal suyu

Erişte -Makarna nişasta içerir Ancak, portakal suyundaki asit karnındaki nişastanın sindirilmesinden sorumlu olan enzimleri yok eder. Bu yüzden Sindirim Problemi yaşayabilirsiniz.

♥ Meyve ve Peynir

Meyve ve Peyniri birleştirmek şişkinlik ile sonuçlanır, bu yüzden onları birlikte yememeye özen gösterin.

 Muz ve Süt

Karışımları çok Lezzetli olsa da , bu iki gıda birlikte tüketildiğinde , daha da uzun süren bir Sindirim yaşamanıza sebep olur.

 Meyve ve Yoğurt

Kahvaltıda veya akşam atıştırmalıklarında çok yaygın olarak birlikte kullanılsalar da, Lezzetli bir birleşim sunsalar da, Meyve ve Yoğurdun beraber kullanımı ,bağırsak florası için zararlıdır ve sindirimi yavaşlatır.

Sağlıklı Günler…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..