Verdiğiniz kutlama çok daha şık mı görünsün istiyorsunuz? , bahçenizde güzel bir sunum, evinizde odanın daha canlı hale gelmesini,mevsimi olsun olmasın çiçeklerle tazelenmeyi mi istiyorsunuz ? Ama bir yanda da çok masraf olmasın? Bu çalışma tam sizlik:) Üstelik az malzeme ile çok göze gelir ,hızlı sonuç verir bir çalışma.Ben evimde tavanda kullanacağım,sizlerle de paylaşırım çalışmamı.Siz ister duvarda,ister bir vazo içinde ister bir çerçeve ya da stand üzerine kullanın.Nerde uygularsanız uygulayın eminim,çok şık duracaktır.

MALZEMELER:

*Kağıt

*Makas

*Yapıştırıcı

YAPIM AŞAMASI:

1.Kaliteli kağıtlarla çalışırsanız daha güzel görünecektir çalışmanız.Öncelikle oluşturucağımız çiçeğin büyüklüğüne karar vermeliyiz.Sonrasında en büyük ölçüden,ortancaya ve sonra küçük boya geçmek üzere oluşturacağımız 3 katmanımız olacak çiçeğimizde.

2.Ölçülerimizi belirlediğimiz her bölümden 6şar parça olacak,yani 3er katmandan 6şar parça,toplamda 18adet parçamız var.

3.Her bir parçayı,ortadan katlıyoruz ve alt kısmı düz olan şu şekilleri ,oluşturduğumuz şablona uygun olarak kesiyoruz.

4.Tüm parçaları aynı şekilleri vererek kestikten sonra,her birinin alt kısmındaki düz yerin ortasına dik şekilde 1-2-3 er santimlik (ölçülerle orantılı olarak santimler artacaktır)kesikler atıyoruz.Bu kesiklerle yaprakların dik olmasını ,bombeli kesiklerimizin iki kenarlarının birbirini tutarak çiçeğin gövdesini oluşturmasını sağlıyoruz.Kestikten sonra,silikon tabanca yardımıyla,her bir parçayı birbirine yapıştırıyoruz.

5.Gövdedeki yapraklarımızın,uç yuvarlak kısımlarını,makasın ters yüzüyle kıvrım almasını sağlıyoruz,elimizle kıvırarak da sağlayabiliriz ancak,makasın tersiyle yapınca daha doğal bir dalga görünümü olacaktır.

6.Gövdedeki her yaprağı,adım adım birbirinin ortasına gelecek şekilde,3 ayrı katman halinde yapıştırıyoruz.

7.En geniş katmanımızı taban parça olarak düşünüp,diğer iki katmanı iç içe oturtup,yapıştırıyoruz.

8.Çiçeğimizin arkasını çeviriyoruz,ortadaki boş kısmı kapatacak bir parça kesip,oraya yapıştırıyoruz.

9.Çiçeğimizin ortasındaki püskülü oluşturmaya geldi sıra,kağıdımızdan 6 santim genişliğinde 40santim uzunluğunda bir şerit parça kesiyoruz.( Ölçüler sizin belirlediğiniz çiçeğin büyüklüğü ile orantılı olarak değişebilir).Kestiğimiz parçayı ikiye katlıyoruz ve birer santimlik kesikler oluşturuyoruz,kağıdı katladığımız izden kesim yerine iki santim kalıncaya kadar ,birer santim aralıklı kesikler olmalı.Sonrasında ,bu şerit parçamızı sarmaya başlıyoruz,en başından biraz yapıştırıyoruz ki sabitlensin ,bir de en son kapatacağımız alana yapıştırıcı sıkıyoruz.Bitirdikten sonra,püskülümüzün alt kısmına yapıştırıcı sürüyor ve çiçeğimizin ortasına tutturuyoruz.

10.Çiçeğimiz hazır.İsterseniz,oluşturduğunuz çiçeklere uygun yapraklar da oluşturabilirsiniz. Çiçekler arasındaki bağlantıyı da sağlamış olursunuz bu yapraklarda.Kağıtlarınızı bir ön,bir ters şekilde katlayarak,kat izi verdikten sonra açıp oluşturduğunuz yaprak motiflerini kullanırsanız daha doğal bir yaprak görüntüsü olacaktır.

NOT: İlk denemede çok iyi sonuç alamaya bilirsiniz,ama birkaç deneme sonrası çok daha güzelini yaptığınızı göreceksiniz.Kullanılan kağıtların kalitesi de tabi çok önemli. Gazete kağıtları,dergi kağıtları ile yapılan çalışmaların da çok orijinal olduklarını gördüm,daha ince olmasını istiyorsanız gramofon kağıtları,parlak renkli folyo kağıtlarını kullanabilirsiniz.A4 kağıdınız var evde ama renkli de olsun istiyorsunuz,o zaman çalışma bittikten sonra sprey boya püskürtüp hafif geçişlerle doğal bir görüntü verebilirsiniz.

Asma aşamasında ,ister ayrı parçalar halinde asın,ister birbirine alt parçalarla ekleyerek bir bütün halinde asın,arkasına çift taraflı bantlar kullanabilirsiniz,hafif oldukları için rahatlıkla taşıyacaklardır.Küçük dübellerle de duvara asabilirsiniz ,ilk ve son parçalara sabitleyeceğiniz polyester çerçevelerle,duvara küçük bir çivi işinizi görecektir,içinden camını ve fotoğrafını çıkardığınız bir çerçeve de harika olur.Kullanacağınız alan ayaklı bir sunum alanına sahip ise,istediğiniz şekli oluşturduktan sonra teker teker yapıştırabilirsiniz,oldukça basit.

Bir sürü kağıt çiçek modeli var elbette ama aralarından birini yapmayı kavradıktan sonra,mantığı aşağı yukarı aynı,birbirinin katmanı olan,aynı oranda artan ölçülerle iç içe geçmiş bir gövde,ortasına ister püskül ister daha sıkı sarılmış çok daha küçüğünden oluşmuş bir ayrı katman.Hatta ortasına boncuklar ,inciler seçebilirsiniz,model,kağıt,kullanım alanı,boncuk,püskül :)seçim sizin en çok hoşunuza giden modelleri belirleyin ve çalışmaya başlayın,İyi Eğlenceler:)

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..