Eski dantellerinizi yeniden,başka bir formda kullanmaya ne dersiniz? El emeği,göz nuru ile yaptığımız ya da bir sevdiğinizden gelen bu değerli parçaları atmaya kıyamayız ama odamızın tarzına uymadığı için kullanamayız da,öylece dururlar bir köşede güzelce paketlenip.İşte bu çalışma ile paketleri açabilirsiniz.

Ayrıca çalışma sonrası danteller gene kullanabilir halde olacak,sadece üzerindeki motiflerin baskısını kullanacağız.Ama benim önerim sonrasında da farklı bir çalışma için tekrar kullanmanız olacak.

Avize çalışması yapabilir ,dekoratif bir objeye dönüştürebilir ,çerçeveleyebilir veya kavanoz süslemelerinde kullanabilirsiniz.

MALZEMELER:

*Kil

*Dantel

*Boya

*Sünger

YAPIM AŞAMASI:

1.Öncelikle kullanacağımız kil türüne karar vermeliyiz.Porselen killer mutfak eşyalarında çok daha kullanışlı,çünkü porselen suyu geçirmiyor ve dayanıklı. Polimer Killer de var,bunları fırınlamanız gerekiyor porselen killer ise hava ile temas sonrası kuruyarak istenilen formuna ulaşıyor.

Birçok aksesuar,takı,toka,süslemede kullanılan kil çeşidi polimer kil.Her iki çeşidi de bulmak mümkün,bazı kırtasiyelerde,hobi evlerinde online satış yapan sitelerde mevcut,fiyatları da oldukça makul.

2.Uygulama yapacağımız danteli seçiyoruz,kilimizi dantelimizden biraz daha büyük kullanıyoruz.

3.Kilin altına pamuk bir bez seriyor ve merdane yardımıyla açıyoruz.

4.Üzerine dantelimizi koyuyor ve hafifçe bastırıyoruz ki ,modelimizin izleri kilimize geçsin.

5.Danteli artık kaldırabiliriz.Islak bir sünger yardımıyla,kilimizdeki modeli netleştiriyoruz.

6.Kilin etrafını dilimli dilimli kesiyoruz,sonrasında elimizle ve sünger yardımıyla kestiğimiz yerlerin rötuşlanmasını sağlıyoruz.

7.Şeklini almasını istediğimiz derinliğe sahip bir kaba,altındaki beziyle beraber aktarıyoruz.

8. Yaklaşık 2 gün kurumasını bekliyoruz.Kuruduktan sonra istersek renklendirebiliriz.Birçok boya istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.

En ucuz olanlardan biri ise,guaj boya,sonrasında vernikleyebilir,eskitme boya çalışmaları yapabilirsiniz.İlk kat boyayı vurduktan sonra,süngerle ikinci katında hafif dokunuşlar yaparsanız da doğal bir görüntüyü yakalayabilirsiniz. Sprey boya kullanmak da bir diğer alternatif olabilir elbette.

Mutfakta sunum tabağı olarak kullanabileceğiniz gibi,salonda şık bir dekoratif obje,banyoda sabunlarınızı,kokulu mumlarınızı koyabileceğiniz harika bir kase olarak kullanabilirsiniz. Kullanım alanı çok,yapımı kolay bu çalışmada hepinize kolay gelsin 🙂

Peki,dantel ne olacak? Modeli aldık bitti mi? Hayır… Şimdi de son zamanlarda çok moda olan dantelle yapabileceğimiz basit bir avize çalışmasına bakalım.

MALZEMELER:

*Dantel

*Balon

* Tutkal

YAPIM AŞAMASI:

1.Dantelinizi ister olduğu renkte ister boyayarak kullanabilirsiniz.(kumaş boyası ile)

2.Balonu orta derecede şişiriyoruz. Dantelimizi tutkala batırıyoruz.

3.Balonumuzun etrafını,ağız kısmı açık kalacak şekilde dantelimizle kaplıyoruz.

4.Bir gece kurumasını bekliyoruz,sonrasında iğne ile balonu patlatıyor,dantele yapışan yerlerini nazikçe temizliyoruz.

5.Avize aparatlarını geçiriyor ve asıyoruz. 🙂

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..