Vücudumuz öyle değişik bir mekanizmaya sahiptir ki bütün kemiklerimiz birbiriyle uzaktan ve yakından bağlantılıdır. Herhangi bir yerde sorun oluştuğunda bunu vücudumuzun her yerinde hissederiz.

Mesela ayağınızdaki bir ağrı bacağınızın ağrımasına yol açabilir. Öte yandan ayağınız ağrıdığında evde yapabileceğiniz bazı hareketler var.

Günde birkaç dakika haftada birkaç gün tekrarlanması halinde ayağınız sağlığına kavuşacaktır.

Topuk havada

Baldır ikiz kası ve çapraz bağlar ayak sağlığınız için çok önemli.

Bir tahtanın üzerine çıkın. Ayak uçlarınızı basın ve topuklarınız havada olsun. Böyle dayanabildiğince bekleyin ve bunu haftada 10 kez yapın.

Ayak gevşetme

Bu hareketi yaptıkça ayağınızın daha esnekleştiğini göreceksiniz. Hemen bir sandalyeye oturun ve bir ayağınızı diğer dizinizin üstünde bekletin.

Şimdi parmak uçlarınızı sırayla ileri ve geriye doğru çekin. Hareket sayesinde ten ve kas dokuları esnekleşir. Bu şekilde 10 saniye boyunca aynı hareketi 10 kez tekrarlayın.

Tenis topuyla ayak egzersizi

Tenis topu ile ayağınıza muhteşem şekilde masaj yapabilirsiniz. Tenis topunun üzerine hafifçe basın ve ileriye-geriye doğru hareket ettirin. Bir sonraki ayağa geçmeden bir dakika bunu tekrarlayın. Kan dolaşımınız da hızlanacak.

Ayak parmağı gevşetme

Parmaklarınızın arasından kalın bir lastik geçirin. Lastiğin dayanıklı olması çok önemli. Aksi halde egzersizi gerçekleştiremezsiniz. Şimdi parmaklarınızın arasından geçirdiğiniz lastiği kendinize doğru çekip beş saniye bekleyin. Bunu 10 kez tekrarlayın.

Ayak parmağını güçlendirme

Önce yere küçük bir havlu koyun. Parmak uçlarınızla havluyu tutun ve kendinize doğru çekmeye çalışın.

Ayrıca havlu yerine zar benzeri bir nesne de kullanmanız mümkün. Hareketi günde 4-5 kez tekrarlayın

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..