Bir litre su 4 miligramdan fazla klor içermiyorsa, içilmesi için uygun olduğu belirtilmektedir. Maalesef, bu oran  her zaman böyle değildir ,olması gerek oranın bir miktar üstünde Klor bulunan su içmek zorunda kaldığımız durumlar olur. Klor oranının normalden fazla olması ,uzun vadede tüm vücudumuz için çok tehlikeli olabilir. Peki bu oranı dengelemek için yapabileceğimiz pratik yöntemler neler ?

İçtiğiniz suyun test edilmesi daima tavsiye edilir , oldukça iyi ve yararlı bir seçenektir. Bunu, test şeridi olarak da bilinen ve içtiğiniz suyun kalitesini ve içindeki klor miktarını incelemenize yardımcı olacak bir Test Cihazı kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

İçilen klorlu su, mesane kanseri gelişme riskini arttırır, kolesterol düzeylerini arttırır, alerjilere ve astıma neden olur. Aynı zamanda cildinize, gözlerinize ve soluk borunuza zarar verebilir.

Birçok sağlık kuruluşu, sıklıkla, içtiğimiz suyu mümkün olduğunca klordan arındırmamızı önerir.

Kloru nasıl çıkarabilirim?

Su arındırmanın en basit yollarından biri, su içtiğiniz her seferinde bardağınıza en azından birkaç damla limon suyu  ( C vitamini bilinen bir su arıtıcısı olduğundan ) eklemenizdir.

Ayrıca, suyu arıtmak için C vitamini tabletlerini de kullanabilirsiniz. Önerilen oran normal olarak bir litre su için bir miligram C vitamini, ancak isterseniz sudaki klor miktarına bağlı olarak biraz daha C vitamini ekleyebilirsiniz.

İçme suyunun arıtılması için bir başka yöntem de musluklara monte edilen su filtreleri kullanmaktır.

Klordan kurtulmanın bir başka yolu ise, su kabını açık bırakmaktır. Gaz haline dönüşen Klor ,buharlaşır. Bununla birlikte, klorun tamamen buharlaşması iki veya üç gün sürer.

Ayrıca suyu tüketmeden önce kaynatırsanız ,kloru yok edebilirsiniz. En az onbeş dakika kaynatın ve soğumaya başlayınca için.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..