Evin girişine, yatak odasına ya da istediğiniz tüm odalara kullanabileceğiniz,bu küçük portmanto çok işinize yarayacaktır. Yapımı oldukça kolay,az maliyetli bu çalışma kendin yap projesi severler için oldukça işe yarar bir çalışma. Hem modern görüntüsü hem işlevselliği düşünülünce hemen yapılası bir çalışma,üstelik mazlemeler de hemen temin edilebilir ,basit malzemeler.Hadi başlayalım.

MALZEMELER:

*4 adet Ahşap Sopa

*Halat İp

*Ahşap Boyası ve Sprey Boya

*Bant

YAPIM AŞAMASI:

1.Öncelikle sopaları boyamanız gerekiyor.Zemine gelecek ayak kısımlarını,25 santim yukarıdan bantlayın,buralara altın rengi ( gümüş veya istediğiniz başka bir renk ) sprey boya sıkacaksınız. Her ihtimale karşı önce sprey çalışmasını yapın,sopanın üst kısımlarına temas etse dahi ,boyama işleminde kapanacaktır ve bant kullandığınız için sprey boya ve ahşap boya karışımlarınız biribirine değmeyecektir.

2.Sopalarınızın kurumasını bekleyin.

3.Sopalarınızın üst kısımdan 40 santim ölçün ve 4 sopayı da birbirine sıkıca bağlayın, ayakaların rahat bir açı almasını sağladıktan  sonra kullanmak istediğiniz odaya kurabilirsiniz. Eğer  sopanın bacakalarını az açarsanız dengeyi sağlayamazsınız , bu sebeple kullanım için yeterli alana sahip olduğunuz yerlerde kullanın.

Şimdi ise’ bu çalışmayı farklı malzemelerle yapabilir miyiz ?’sorunusu yanıtlayalım.

Eğer ahşap sopanız yoksa, yer sileceklerinizin eski sopalarını kullanabilirsiniz. Zaten suyla çok temas ettikleri için,kısa süre sonra paslanma yapıyorlar. Tabi bu sopalara boya yapmanız çok sağlıklı sonuç vermez ,plastik oldukları için zamanla boya sıyrılabilir; bu yüzden renkli ve desenli bantlarla etrafını sarabilirsiniz, hem çok daha düşük maliyetli olur hem daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz. Zemine temas edecek yerlerine ise ,keçe yapıştırarak yere zarar vermesini önlemiş olursunuz.

Sopaları birleştirirken ise, halat yerine ,deri,tel veya dekoratif iplerden kullanabilrsiniz.Ancak halat daha sağlam olur ayrıca halat kalın bir ip olduğu için,esneme payına sahiptir ve kullanmadığınızda askılığınızı katlayabilir, istediğinizde tekrar açabilirsiniz,( şemsiye gibi )

Boyama için ise,ahşap sopalara,ahşap boya hariç bir çok boya türü de uygun olacaktır,vernikli boyalar maliyet olarak daha fazladır ama tek seferde hızlı ve daha güzel sonuç almanızı sağlar, su bazlı boyalar aynı sonucu vermez ama elinizde varsa,2 veya 3 kat sürdüğünüzde güzelleşir,hatta guaj boya ile bile çalışabilirsiniz,zaten çalışacağınız alan çok fazla olmadığı  ve asacağımız şeyler,kazak,kaban gibi boyaya zarara vermeyecek şeyler olduğu için problem çıkartmayacaktır.

Son olarak,bu çalışmayı taçlandırmaya ne dersiniz? 

Üzerine örteceğiniz bir örtü ile oyun çadırı haline getirebilirsiniz, askılığınız çadır için iskelet görevi üstlenmiş ,siz de çocuğunuza bir sürpriz yapmış olursunuz  🙂 Keyifli saatler.

Umarım ,bu basit ama işe yarar çalışma sizlere de ilham kaynağı olmuştur.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..