İpler ve balonlarla yapılan çalışmaları birçoğumuz biliyordur. Bir basamak daha ileriye atlayıp bu çalışmalarla yapılabilecek diğer güzelliklere ne dersiniz ?   Yapılan küçük çalışmalarla ,süs için kullanabileceğimiz dekoratif objeler, özel günlerde sunumumuzu tamamlarken, daha büyük çalışmalar ise sunumun direk kendi olabiliyor, hem işlevsellik kazanıyor hem de görsel olarak çok daha dikkat çekici oluyor. Bu hızlı , masrafı çok az olan ve kullanılabilir ,basit çalışmalara bir göz atalım.

MALZEMELER:

*Pamuk İp

*Balon

*Tutkal

*Sim

 

YAPIM AŞAMASI

*İpinizi tutkal döktüğünüz bir kabın içine daldırın.Her yerine temas etmesini sağlayın.( Tutkal yerine,mısır nişastasına sıvı yapıştırıcı dökerek de çalışabilirsiniz.)

*Orta ,büyük ve küçük boy balonları şişirin,çok gergin olmaması işinizi kolaylaştıracaktır.

*İstediğiniz şekilde ipi balonun etrafında bolca dolayın.Henüz kurumamışken,üzerine sim dökün.Asmak için son doladığınız ipi biraz uzun bırakın.

*Bu şekilde bir düzeneğe asarak kurumasını bekleyin.

 

*Bir gün sonra balonu iğne yardımıyla söndürün ve iplerinize zarar vermeden patlattığınız balonu içerisinden çıkarın.

*Kuruduktan sonra sprey boyayla boyayabilirsiniz.

Peki bu balonları içlerini kesip yeni formlar kazandırmak nasıl olmuş  dersiniz? İçlerini küçük biblolar, yapraklar ,dallarla süsleyerek çok güzel objeler elde edebilirsiniz. İpleri boyayabilir, yada renkli iple çalışabilirsiniz. İçlerine ışıklı lambalar ekleyerek daha da ışıltılı çalışmalar elde edebilirsiniz.

 

*Bu sefer tutkala simi ekliyoruz, iyice karıştırıp balonun üzerine sürüyoruz ,ipe gerek yok. Kuruduktan sonra balonu patlatıyor ve harika şık vazolar elde ediyoruz.

Tutkal uygulaması oldukça basit, hem sadece balona sarmak zorunda da değiliz ipleri,kutuya sararak kare şekiller elde edebiliriz, ya da bir kabı ters çevirerek,üzerini poşetle kaplar ve farklı modeller elde edebiliriz.

Hep iple çalışmak zorunda da değiliz, ister tutkala sim karıştırır fotoğrafdaki gibi vazolar elde ederiz,istersek eski dantellerimizi bu yöntemle değerlendirir, vazo ,süs objesi,kase hatta avizeler elde edebiliriz. Kullanım alanı ve yapım çeşitliliğine sahip bu çalışmalar oldukça moda. Tabi siz kendi farkınızı koyarak yeni eklemeler yapar ve kendi modanızı yaratırsınız :)Hepinize kolay gelsin.

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..