Aloe vera (Sarısabır) cilt için pek çok durumda tedavi edici özelliğe sahiptir. Cildin kolajen yapısını ve elastikiyetini korur. Artan kollajen üretimi sorun yaşayan cilt bölgesinin yenilenmesini sağladığı için; Kırışıklık, egzema, lekeler, sedef, yanık vb. gibi cilt sorunu ve tahrişlerinde sorunlu bölgeye direk sürülerek kullanılabiliyor.

Nemlendirici ve kırışıklık tedavileri içinse isteğe göre e vitamini ile karıştırıp kullanılabilir. Cilt sorunu geçtikten sonrada sürekli ve düzenli kullanılabilir hiçbir zararı yoktur.

Düzenli kullanımda erken yaşlanmayı ve kırışıklıkları önler. Yaşlanma belirtilerini tersine çevirir. Yüksek oranda su ve mineral barındırdığı için özellikle olgun ciltlerdeki yıpranmışlık etkisini tersine çeviriyor. Her gün 1 defa, 1 yaprağın içindeki jeli göz çevresi dâhil olmak üzere yüzünüz ve boynunuza uygulayabilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞI:

Güneş yanıklarında tedavi edici ve sakinleştirici etkisi çok büyüktür. Güneş yanığı sebebiyle ortaya çıkan kırmızılığı, tahribatı ve acıyı ortadan kaldırır. Güneş ışınlarına maruz kalmış ve yanmış dudaklarda da işe yarar. Aloe vera jelini gün içinde birkaç kez güneş kızarıklığı olan yere sürmek, cildi yatıştıracak, iltihabın giderilmesine yardımcı olacaktır.

SİNEK ve BÖCEK ISIRIKLARI:

Sinek ve böcek ısırıklarında sakinleştirici etkisi vardır. Isırıklarının sonrasında ciltte oluşan kaşıntı ve yanma hissini yok eder ve antibakteriyel etkisi sayesinde ısırılan bölge üzerinde bakteri üremesini engeller. Cilt üzerindeki ısırık bölgesi yatışana ve görünümü iyileşene kadar düzenli olarak kullanılabilir.

KEPEĞE  KARŞI:

Saç diplerindeki kepeği engeller. Saçlarınız ne kadar temiz olursa olsun, kepek bir anda tüm görüntüyü mahveder. Saç derisindeki kuruluktan kaynaklanan bu sorun için de kullanabilirsiniz. Aloe vera jel formu ile saç derisinin nem oranını dengeler.

UYGULAMA:Saçınıza şampuan uygulamadan 15 dakika önce, saç diplerinizi çok az miktarda aloe vera jelle iyice ovun ve ardından durulayın. Kepek sorununuz ileri safhadaysa doğrudan şampuan şişenizin içine de bu jelden ekleyebilirsiniz. Zamanla hem saç derinizin rahatladığını ve saçlarınızın yumuşadığını fark edeceksiniz.

SİVİLCE ve AKNE:

Sivilce ve akne ile mücadele eder. iltihap kurutucu ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Özellikle ağrılı ve iltihap toplayan sivilcelerin kurutulmasında oldukça etkili.

UYGULAMA:Akne ve sivilcelere ağrısı geçene ve iltihap iyice kuruyuncaya kadar günde 3-4 defa uygulayabilirsiniz. Sivilcelerden kalan izleri geçirmekte de çok etkilidir. Aloe vera yaprağının içindeki jeli çıkarın. 1 yemek kaşığı aloe vera jele 2-3 damla taze sıkılmış limon suyu karıştırın. Bir gece yüzünüzde bekletip ertesi sabah yıkayın.

EGZEMA:

Egzema kaynaklı kaşıntılar ve cilt tahribatı. Dudakta tekrarlanan uçuklar içinde, tedavi edici özelliğe sahiptir. Özellikle antivirüs etkisi nedeniyle uçuklarda 3 gün gibi kısa bir sürede iyileşmeyi sağlar.

En iyi doğal nemlendiricidir. Cildin derinliklerine nüfuz ederek, Ph dengesini geri kazanmasına yardımcı olur. Antioksidan içeriği açısından zengindir. A vitamini, C vitamini ve E vitamini içeren, cilt için çok faydalı bir bitkidir. Bu antioksidan vitaminler, cildi serbest radikallerin zararından koruyup hasar almasını önlerler.

Aloe vera jel ayrıca B12, folat, kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, sodyum, bakır, çinko ve selenyum gibi cilde iyi gelen bir dizi vitamin ve mineral de içerir.

Herkese Şifa olsun…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..