Tırnak cilası ve insan vücudundaki etkileri, çoğu insanın nadiren düşündüğü bir konudur. Aslında, en sağlıklı kişiler bile, tırnak cilalarının vücutlarını nasıl etkilediğini düşünmemektedir. Ancak, bu yeni çalışma , oldukça endişe verici gerçekleri ortaya çıkarmaktadır. 

ARAŞTIRMANIN GÖSTERDİĞİ NEDİR?

Kısa bir süre önce, bir araştırma ekibi 24 gönüllüde, kimyasal toksin belirtileri test etti. Herkesin bulgularını buldular ve ortaya çıkan sonuç herkesi şok etti;  bu toksinlerin kaynağı oje olarak tespit edildi!

Katılımcıların yüzde 100’ünde tırnak cilası uygulamasından on saat sonra trifenil fosfat belirtileri sergilediği tespit edildi. Bir takip çalışmasında, aynı araştırma ekibi bu kimyasal için on adet tırnak cilası test etti ve sekizinde buldu. Test edilen olumlu tırnak cilalarının ikisi etiket üzerinde belirtmedi.

Bu, piyasada bulunan yüzde 20’ye kadar olan tırnak cilalarının ürünün etiketinde bir bileşen olarak ifşa edilmeyen zararlı bir kimyasal içerdiği anlamına geliyor.

TRIFENIL FOSFAT NEDİR?

Trifenil fosfat (veya TPHP), tüm hormonları kontrol eden insanın endokrin sistemini bozduğu bilinmektedir. Baş araştırmacı Dr. Heather Stapleton, “TPHP’nin hormon regülasyonunu, metabolizmasını, üremesini ve gelişimini etkileyebileceğini gösteren artan kanıtlar var” dedi.

Sağlıklı hormonal gelişme, büyümelerinin son derece önemli bir unsuru olduğu için düzenli olarak oje uygulayan genç kızlar için bu özellikle zararlıdır. Fakat TPHP, onu kullanan herkes için de ciddi bir tehdittir. Bu kimyasal varlık olarak bilinir:

  • Üreme toksini
  • Nörotoksin (gelişimsel etkiler)
  • Endokrin Toksin
  • Deri tahriş edici ve alerjen

DİĞER SAĞLIK TEHLİKELERİ

Formaldehit

Formaldehit, havada ve suda çözünebilen bir kanserojen olarak bilinir. Formaldehite maruz kalmak astım, nefes darlığı ve boğaz kaşıntısı gibi belirtiler üretebilir. Kronik hastalığı olan insanlar özellikle bu kimyasaldan zehirlenme eğilimi gösterirler.

Dibütil ftalat

Bazı tırnak cilaları markaları, TPHP’nin yerine dibutil fitalat kullanıyor ancak yine de sağlığınız için daha iyi değildir. Nitekim, üreme sistemi toksinleri ve hormonal bozulma gibi benzer sağlık riskleri ile ilişkilidir.

Tolüen

Tolüen, çocuklarda gelişime müdahale edeceği gibi, maruz kalınması üzerine cildi tahriş eder.

DOĞAL TIRNAK CİLASI ALTERNATİFLERİ

İyi haber şu ki, zararlı tırnak cilası maddelerinin bulgularına cevap veren şirketler var. Kullanımı güvenli, hormon bozulması veya alerji riski taşımayan çok sayıda doğal alternatifler var. Bunlardan bazıları:

-Acquarella-SpaRitualHoneybee Bahçeleri

Evde Ojenizi Kendiniz Yapmaya Ne Dersiniz ?

Doğal oje yapımı için gerekli malzemeler:
♥İki damla E vitamini yağı
♥Çeyrek çay kaşığı balmumu
♥Üç çorba kaşığı zeytinyağı
♥Yarım çay kaşığı sığırdili kökü
Oje evde nasıl yapılır diyenler, bu malzemelerde yer alan sığırdili kökünün miktarını değiştirerek, doğal oje yapımında farklı tonlar yaratabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Örneğin: az miktarda sığırdili kökü ile açık pembe tonlar elde edersiniz. Daha fazla sığırdili kökü kullanırsanız da daha koyu tonlarda ojeler elde edersiniz. Evde oje yapımı için hazırladığınız karışımı buzdolabı içerisinde saklamanız halinde ise bir seneye kadar dayanıklılık göstereceğini belirtmemiz gerekmektedir.

Evde Oje Yapımı :

 İlk önce bir kap içerisine sıcak su doldurmalı; sonrasında da bu kabın içerisine bir başka kap yerleştirmelisiniz. Daha sonra yapmanız gereken işlem şudur: ikinci kap içerisine su girmesini önlemek sureti ile sığırdili kökü, ve zeytinyağını karıştırmak. Bu şekilde biraz beklemelisiniz. Sonrasında yağın içerisinden sığırdili kökünü süzmeli, yağı yeniden aynı kaba almalısınız. İçerisine balmumunu eklemeli; ve balmumu eriyene kadar da kap içerisinde bırakmalısınız. Daha sonra ise E vitamini yağını kap içerisine koymalı, kabı su içerisinden almalısınız.
Fırça ile hazırlamış olduğunuz ojeyi elinize sürmeli, ancak tırnaklarınızdan taşmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun sonrasında ise kurumasını beklediğiniz ojeyi, tonu istediğiniz kadar koyu hal alana kadar sürmeye devam etmelisiniz. Doğal oje yapımını tamamlamış bulunuyorsunuz. İyi günlerde kullanın… 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..