Mutfak Temizliğinde İşinize Yarayacak 10 Pratik Bilgi. Ev temizliği ayrı bir özen gerektirmektedir. Özellikle mutfak temizliği ayrı özen istemekte. Çünkü biz bayanların en çok zaman geçirdiği mekan genellikle mutfaktır. Bu nedenle şimdi öğreneceğimiz bir kaç pratik bilgi ile mutfakta daha az vakit geçireceğiz ve bir nebze de olsa kendimize zaman ayırabileceğiz.

İlk önce mutfak dolapları temizliği detayına bir göz gezdirelim.  Malum mutfaklar da en çok lekeler ve izler bu dolaplar da oluşmakta. Çünkü pişirilen yemeklerin buharı öncelikle bu istenilmeyen ve nahoş görünümler sergileyen lekeleri izleri yaratmakta.

Mutfak Dolapları İçin  Temizlik Önerileri : 

 

Kullanacağımız temizlik ürünleri ise dolap olması nedeni ile ahşap temizleyiciler , sprey temizlik ürünleri olmakta.  Ilık su içerisine ahşap temizleyici ürünün yeterli miktarda ilave ederek  ilk  önce iç yüzeyi daha sonra dolap kapakları ve dış yüzeyini daireler çizerek silin . Ama eğer doğal yöntemler ile temizlemek isterseniz sadece karbonat , limon tozu , sirke kullanmamız yeterli olacaktır.

Bu mutfak dolaplarını daha parlak bir görünüm sağlamak amacı ile çok basit ve kolay bir işlem yapacağız. Şöyle ki bir kase içerisine eşit miktarda olacak şekilde limon suyu ve zeytin yağı ilave edin , güzelce karıştırarak harmanlayın. İşte sizlere en doğal ahşap parlatıcı . Ayrıca bu karışımı salonlar da yer alan mobilyalarınız üzerine de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. bu salata sosu ile sildiğiniz dolaplar ve mobilyalar pırıl pırıl parlayacak ve tozlanma konusunda geç tozlanma olacaktır.

Başka bir alternatif ise evlerimizde bulunan çamaşır makinesi tableti ile dolapları temizleyeceğiz. Geniş kase içerisine bir adet bulaşık makinesi tabletini ilave edin ve hafifçe karıştırın. Tablet eridikten sonra su ılıyınca bulaşık süngeri ile mutfak dolaplarınızı ovalayarak silin.

Son aşamada durulama suyu ile durulayın. İşte bu kadar basit pratik çözümler ile mutfak dolaplarında  oluşan kirler ve lekeler yok olacaktır.

Derin bir tepsi içerisine aspiratör filtresini ve ocak üstlerini yerleştirin. Üzerine yağ çöz , çamaşır beyazlatıcı ürününü gezdirerek dökün. Kaynar suyu da bu karışımın üzerine yine gezdirerek döktükten sonra yaklaşık on dakika bekletin.

♦Çatal ve bıçaklarınızın kararmasını önlemek için bulaşık makinesinin deterjan bölmesine ayda bir çamaşır suyu dökebilirsiniz.

♦Kararan alüminyum kaplarınızı eski haline getirmek için su ve sirke karışımıyla kaynatabilirsiniz.

♦Tavada kalan lekeleri ve çelik tencere lekelerini çıkarmak için, bir bardak suyla iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirkeyi karıştırıp, bu karışımı tavaya dökün ve 10 dakika kaynatabilirsiniz.

♦Lavabonuzdaki kireç lekelerini silmek için, yarım limonla ovduktan sonra suyla çalkalayıp kuru bir bezle silebilirsiniz.

♦ Su şişelerinde kalan yosunları temizlemek için, içine gazete parçaları atıp, suyla doldurup birkaç saat sonra çalkaladıktan sonra deterjanlı sıcak suyla yıkayabilirsiniz.

♦Toprak kaplarınızın sararan kısımlarını temizlemek için, içinde patates kabuklarını kaynatabilirsiniz.

MODERN EV HANIMLARINA FAYDALI OLABİLECEK 11 PRATİK BİLGİ

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
1
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..