Faydalı olması için birçok meyveyi ve sebzeyi kabuğuyla tüketmemiz gerektiğini biliyoruz,ancak bazı durumlarda mümkün olmuyor. Rengi ve şekli düzgün olsun diye zaten genetiği bozulmuş olan sebze ve meyvelerin,birde parlak görünmesi için de parafinle kaplayabiliyor bu uygulama aynı zamanda raf ömrünü de uzatıyor. Bir diğer korkumuz ise, tarım ilaçlarının çok fazla kullanılıp,iyi temizleme yapamadan tükettiğimiz sebze ve meyvelerden kaynaklanıyor.

Mumlama İşlemini Neden Yaparlar!

Sebze ve meyvelerde su kaybı sonucu buruşma ve solma önemli bir sorundur. Mumlama işlemi uygulanmayan sebze ve meyvelerde su kaybı hızlanır, gaz geçirgenliği artar, yumuşama ve matlaşma görülür. Mumlama ile hem ürünün görünüşü zenginleştirilir hem de etkili bir su kaybı kontrolü sağlanır.
Zararlı toksinler,parafin,mumlama ,gıda ilaçları derken sağlığımız tehlike altında,sağlık bulmak için tükettiğimiz meyve ve sebzeleri ,hastalıklara zemin hazırlamak için aracı haline getirmiş oluyoruz. Çocuklarımızın,sevdiklerimizin eline tutuşturduğumuz bir elma, vitaminlerini alsın diye pişirdiğimiz ıspanak belki de onlara sunduğumuz bir zehir. Bu aşamada çok dikkatli olmalıyız. Sebze ve meyveleri çok dikkatli yıkamalıyız. Bunun için 3 basit ve etkili yöntemden bahsedelim.

HAZIRLIK ve UYGULAMA:
Birkaç yemek kaşığı Karbonatı temiz mümkünse arıtılmış suya dökün.İçine meyve veya sebzelerinizi ilave edin. 15 dakika boyunca bu şekilde bekletin.Sonrasında soğuk su ile güzelce yıkayın.Temiz bir fırçayla ,detaylı bir şekilde yıkayabilirsiniz,özellikle çiğ şekilde tüketeceğimiz bir gıda ve kabuğu ile yememiz gereken bir meyve ise ,tek tek detaylı bir şekilde yıkamaya özen gösterin.

2. Alternatif: Çay Ağacı Yağı:
Çay ağacı yağı, antibakteriyel özellikleri sayesinde birçok cilt rahatsızlığından tutun da sebze ve meyvelerin temizliğine kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

İçi su dolu genişçe bir kasenin içine 6-7 damla kadar çay ağacı yağı damlatıyor ve temizlemek istediğiniz yiyecekleri bu karışımın içine bırakıyorsunuz. Birkaç dakika kadar öylece bekletiyor ve ardından sebze ya da meyvelerinizi duruluyorsunuz. İşte bu kadar.


3.Alternatif: Sirkeli Su
Yaklaşık 3 su bardağı oda sıcaklığında suya 1 su bardağı kadar sirke ilave ediyor, bu karışıma sebze ve meyveleri koyup maksimum 20-25 dakika bekletiyorsunuz. Elbette su ve sirke karışımının miktarını yıkayacağınız sebze ve meyvelerin sayısına göre artırıp azaltmayı da ihmal etmiyorsunuz. Ardından temiz suyla iyice durulamalısınız.

Sirkeli su, sirkenin anti bakteriyel özelliği sayesinde doğal bir antiseptik olarak iş görüyor,sebzelerin üzerine yaşayan  mikroplara, bakteri ve parazitlere karşı en büyük destekçiniz oluyor, onları yiyeceğiniz sebze ve meyvelerden bir güzel temizliyor.

Herkese Sağlıklı Günler,Kendinizi ve Sevdiklerinizi Korumayı,Sağlığınıza Önem vermeyi unutmayın. Meyve sebze temizliği yaparken biraz daha fazla zaman kaybetmeyi ,sağlığınızı kaybetmeye tercih edin.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..