Profesyonel spor oyuncularının dayanıklılığını ve performansını artırmak için ,Japon halkı tarafından üretilen enerji içecekleri sandığımız kadar da masum değillermiş. Avusturya’da geliştirildikten sonra ,Avrupa’nın geri kalanına ve dünyaya yayılmış oldu. Bugün enerji içeceği birçok ülkede yoğun şekilde tüketiliyor. 

Dean Wharmby profesyonel bir vücut geliştiriciydi ve çoğumuz profesyonel bir vücut geliştiricisi olabilmek için sıkı bir eğitime ve sıkı diyetlere ihtiyacımız olduğunu bilmiyoruz. Bir vücut geliştiricisi iken, kas kütlesini korumak için günde 10.000 kalori edindi. Proteinler açısından zengin gıdaları yedi ve her saatte iki enerji içeceği içti.

Daha sonra kanser teşhisi kondu ve kemoterapi yerine sağlıklı diyet ve doğal tıpla tedavi yoluna başvurdu.Tümör küçülmeye başladı ama kısa süre sonra eski alışkanlığına başladı, enerji içeceklerini tekrar içmeye başladı.

Ne yazık ki, karaciğerinde tekrar kanser teşhisi kondu. Her tür tedavi için çok geçti ve bir yıl sonra öldü.

KAFEİN BAĞIMLILIĞI:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, enerji içeceklerinin ana maddesi kafeindir. Bunlar 2,5 ila 171 mg arasında bulunurlar ,bu nedenle yüksek miktarda enerji içeceği çok tehlikeli olabilir. Kafein kardiyovasküler sisteme çok zararlıdır ve enerji içeceği inmelerine ve kalp krizlerine neden olabilir. Enerji içeceklerinin satışı yasaklanmış olan Norveç ve Danimarka gibi ülkeler var.

 

 

 

KARACİĞERE ZARARLARI :

Bir enerji içeceği 40 mg’a kadar niasin veya B3 vitamini içerebilir.Niasin ve B3 vitaminlerinin ise, karaciğere zarar verebileceği ve karaciğer yetmezliğine neden olabileceği bilinmektedir.

ENERJİ İÇECEKLERİ VE HEPATİT

Çok fazla enerji içeceği yüzünden acı çeken tek kişi Dean Wharmby değil. 50 yaşındaki bir erkeğin çok fazla enerji içeceği tüketmesi sonucu hepatit teşhisi kondu. Aslında bu tamamen kanıtlanmış değildi, ancak hastalığına olan tek bağlantı buydu.

ENERJİ İÇİN SAĞLIKLI ALTERNATİF İÇECEKLER

Hindistan cevizi suyu    –     Yeşil çay    –  Bal   –  Zencefil   –    Limon     –   Kereviz       –  Muz 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..