Marketten veya pazardan muz alıp eve geldiniz. Canınız muz yemek istedi. Muzların hepsi farklı renkte. Hangisini seçerdiniz? Sarı olanı değil mi?

Muzların renkleri kahverengiden yeşile, yeşilden sarıya değişmekte.

İnsanların bilmedikleri şey muzun kabuğundaki renginden dolayı farklı besin değerlerine sahip oldukları gerçeği.

Peki bu yazıyı okuduktan sonra hangi dış kabuk rengine sahip muzu yiyeceksiniz?

1-2-3 Yeşil Muz
Yeşil renge sahip muzlara diyet muzları da deniyor. Sarılaştıkça içlerindeki şeker oranı daha da artıyor. Ek olarak yeşil muzlar daha düşük glisemik indeks değerlerine sahipler. Yedikten sonra sizi daha tok hissettiriyorlar. Tek dezavantajları sarılara oranla daha az tatlı olmaları.

4-5 Sarı Muz
Muz sarı rengini aldığında olgunlaşmış demektir. Sarı renkteki muzlar bildiğiniz üzere tatlıdır. Fazlaca antioksidan içeren sarı renkteki muzlar kalp rahatsızlıklarına iyi gelir ve yaşlanmayı önler.

6-7 Noktalı Kahverengi Muz
Muzlar kahverengiye dönünce birçok kişi şöpe atıyor. Aslında bu renkteki muzlar kanser mücadele ve mide rahatsızları için harika. Bu tür muzlarda yer alan TNF ismindeki madde kanser hücrelerinin gelişimini engelliyor. Ne kadar çok nokta varsa o kadar çok TNF var demektir.

Bu renkteki muzlarda daha fazla früktoz olduğundan ve glisemik indeks değerleri yüksek olduğundan, daha fazla kaloriye sahiplerdir.

https://youtu.be/qN8UvLf5vYg

Vücudunuza ne tür besinler soktuğunu bilmek herkesin hakkı. Farklı renkteki muzlar hakkında maalesef insanlar yeterince bilgili değiller. Paylaşarak bilgilenmelerini sağlayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..