Doğada kendiliğinden oluşan ağız sağlığı,mide, böbrek ve karaciğer üzerinde koruyucu özelliği olan ve daha birçok derde deva olan ,doğada bedava bulabileceğiniz Damla Sakızı’ndan tüketmemiz gerektiğini yazımızı okuduktan sonra daha da iyi anlayacaksınız.

Mastika sakızı olarak da bilinen damla sakızı genellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişen sakız ağacından elde edilen bir tür reçinedir.

Bu reçine ağaçlardan toplandıktan sonra kurutularak damlacıklar halinde satılır ve Yunanistan ‘ın Sakız Adası’nda geleneksel olarak üretimi yapıldığı için ismi buralardan gelir.

Tarihi ortaçağa kadar dayanır. Sakız ağaçı erkek ve dişi olarak iki türden oluşur.

Damla sakızı sakız ağacının erkek olanından elde edilmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

Damla Sakızı Faydaları Nelerdir?

* Damla sakızı antiseptik özelliğe sahiptir. Bu sebeple diş macunlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Kuru halde bulunan damla sakızı ağza alınıp çiğnendikten sonra yumuşar.

Ağız sağlığını koruyucu özelliği vardır. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Ağız kokusunu önler.

* Toz haline getirilip suya karıştırılarak tüketildiğinde nefes darlığına karşı şifa olur. Karaciğer için de faydalıdır.

* Havanda dövüldükten sonra bal ile karıştırılarak tüketildiğinde astım hastalığına karşı şifa sağlar.

* Damla sakızının çok mühim bir faydası vardır. Ülser’e yol açan Helicobacter Pylori isimli bir bakteriyi yok edici özelliği vardır. Bu sebeple mide yanması ve ülser hastalığı olan kişilere damla sakızı kullanmaları tavsiye edilir.

Damla Sakızı Kullanım Alanları

Damla Sakızının Kullanımı: Özellikle muhallebi ve tatlılarda damla sakızı Türk mutfağında kullanılmaktadır. Ayrıca dondurma ve kahve çeşitlerine aroma vermesi sebebiyle son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Damla sakızlı dondurma, damla sakızı aromalı Türk Kahvesi…

Damla sakızı ile sakız reçeli yapılmaktadır. Bu reçel direk olarak tüketildiği gibi aroma verici olarak da tercih edilmektedir.

 

Ciklet ve sabun sanayisinde kullanımı mevcuttur.

Ev temizliğinde istenmeyen kokuların giderilmesinde oldukça etkilidir. Küf gibi ağır kokulu yerler temizlendikten sonra temizlediğiniz yere bir peçete veya pamuğa sarılı bir şekilde koyulan damla sakızı sayesinde bir kaç gün içinde kötü kokular kalmayacaktır.

Damla sakızı aktarlarda ve marketlerde bulunabilir. Genellikle şeffaf küçük poşetler içinde satılmaktadır.

Sağlıktan Temizliğe Kadar Birçok Faydası ve Kullanım Alanı Olan Damla Sakızını,Hayatınızda Daha Sık Bulundurmaya Çalışın. Sağlıcakla… 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..