Yüksek kolesterolün belirtilerini ve yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı yiyecekleri öğrenmek istiyor ve sağlığınızı kontrol altına almak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Böylece siz de vücudunuzun size anlatmak istediklerine kulak verebilir, böyle bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilir ve buna göre zamanında önlemlerinizi alabilirsiniz.

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Göz çevrenizde sık sık yağ bezeleri oluşuyor ya da renk değişimleri oluyorsa…


Yüksek kolesterolün en bilinen belirtilerinden biri göz kapağı ya da göz altı gibi göz çevresinde oluşan yağ bezeleri, beyaz-sarı renkli kabarcıklar.

Cilt altında yağ birikimi nedeniyle oluşan bu sorunu siz de sık sık yaşıyorsanız bunun yalnızca görünüşünüzü bozan estetik bir sorun olmadığını bilmeli, gerekli ölçümleri yaptırmak üzere doktorun yolunu tutmalısınız.

Hiçbir neden yokken el ve ayaklarınızda içten içe yanmalar hissediyorsanız…

Kandaki kolesterol seviyesinin normalin üzerinde olması durumunda kan dolaşımı bu durumdan olumsuz etkileniyor anlamına gelir. Sağlıklı bir şekilde dolaşımını sürdüremeyen kan, el ve ayaklar gibi vücudumuzun uç kısımları başta olmak üzere birçok yerinde yanma hissinin yaşanmasına da neden olabilir.

Kendinizi sürekli aşırı yorgun hissediyorsanız…

Yüksek kolesterol, zaman içinde kanımızda plakların oluşmasına neden olabiliyor. Bu seviyelere kadar çıkan kötü kolesterol, damarların tıkanmasına dek giden ciddi sorunlara neden olabildiği gibi kan dolaşımını da etkilediğinden vücudumuz kendisini yeterince enerjik ve zinde hissedemeyebiliyor. Tüm bunlar kendinizi, halsiz ve bitkin hissetmenize neden oluyor.

Eğer siz de bir süredir böyle bir durumla karşı karşıyaysanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışabilir, yorgunluğunuzun gerçek sebebini öğrenebilirsiniz.

El ve ayak parmaklarınızda morarmalar oluyorsa…

Tıpkı yukarıda anlattığımız el ve ayaklarda oluşabilecek yanmalar gibi el ve ayaklarda morlukların oluşumu da yüksek kolesterol belirtileri arasında gösteriliyor. ”

Sağlıklı bir şekilde vücudumuzda dolaşamayan kan da bu şekilde yanma, morarma ve hatta kimi zaman üşüme gibi farklı sorunlara neden olabiliyor.

Açılan en ufak bir yaranın bile iyileşmesi çok zaman alıyorsa…

Yine kan dolaşımının zarar görmesi neticesinde kanın büyük rol oynadığı yaraların iyileşme süreci de zarar görüyor. Mutfakta kazara elinizi ufacık yaraladığınızda bile bu yaranın iyileşmesi uzun zaman almaya başladıysa bunu hafife almamanız, bir an önce doktorunuza danışarak sebeplerini öğrenmeniz büyük önem taşıyor.

Bacaklar başta olmak üzere vücudunuzun çeşitli yerlerine sık sık kramp giriyorsa…

Kanda olması gerekenden çok daha yüksek seviyelerde bir kolesterol söz konusu olduğunda plaklar oluşabiliyor, bu durum damar sertliğinden tutun damarların tıkanmasına kadar çok ciddi seviyelere taşınabiliyor. İşte tüm bu etkileri nedeniyle yüksek kolesterol kendini bacaklarda oluşan kramplarla gösterebiliyor.

Eğer başka bir sebep olmadığını bildiğiniz halde bacaklarınıza sık sık kramplar gidiyorsa doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Nefes darlığı sorunu yaşamaya başladıysanız…

Kan dolaşımının sağlıklı şekilde ilerleyememesi ve damarların yavaş yavaş plaklar nedeniyle tıkanmaya başlaması nefes alıp verme rutinimizi de değiştiriyor ve olumsuz yönde etkiliyor .

Nefes darlığı, tam da bu nedenlerle yüksek kolesterolün en ciddi belirtileri arasında gösteriliyor. Siz, siz olun böyle bir sorun karşısında hiç ihmal etmeden doğruca doktorunuzun yolunu tutun.

Sık sık başınız dönmeye başladıysa…

Damarların tıkanması beyin ve kalp gibi hayati organlarımızın da zaman içinde zarar görmesine neden olabiliyor. Tıkanmaya başlayan damarlar nedeniyle sağlıkla işlevlerini yerine getirmesi için ihtiyacı olan oksijeni bulamayan beyin, baş dönmesi gibi farklı tepkiler verebiliyor.

Kalp çarpıntısı gibi ciddi sorunlar yaşadığınızı düşünüyor ya da kalbinizde bir ağrı hissediyorsanız…

Yüksek kolesterolün belki de en ciddi işaretlerinden ve sonuçlarından biri damarların tıkanması nedeniyle oluşan kalp çarpıntıları. Kolesterolün fazlalığı nedeniyle kanda oluşan plaklar erken fark edilmezse ne yazık ki damarların tıkanmasına neden oluyor. Bu da kalbimiz için büyük bir risk demek oluyor.

Yüksek kolesterolü düşüren yiyecekler 

Yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı başlıca yiyecekler şöyle: Baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, lifli tahıllar, balık, zeytin, sarımsak ve zeytinyağı. Kısacası hayvansal ürünler yerine mevsiminde, taptaze sebzeler ve meyveler.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..