Çocuğunuza sarılarak ,gelişimine destek olabilirsiniz. Oksitosin adı verilen bu hormon ,sizden çocuğunuza geçiyor,yapmanız gereken tek şey  ise;güzelce sarılmak. Oksitosin adlı bu hormon, Henry Dale tarafından 1906’da keşfedilmişitir. Adı, doğum sırasında hormonun büyük miktarda salınmasına ilişkin “hızlı doğum” anlamına gelen Yunanca “ωκυτοκίνη” dan türetilmiştir.

Bu hormon,  iletişim kurma becerisi gibi çocuğun toplumsal davranışlarını düzenler. İnsanların sağlıklı sosyal hayatlara sahip olmaları için bu Hormonun yeterince bulunması oldukça önemlidir.Evrimsel bir perspektiften bakıldığında, gruptan dışlanma, fiziksel ve gelişimsel bozukluklara neden olur .

Anneler ve çocukları arasındaki güçlü bağları destekleyen bu Hormon “Sevgi molekülü” olarak da bilinir.

Güven ile ilişkilendirilir ve böylece duygusal ilişkileri destekler.

Hayatta kalma, aşkı ve sosyal bağları etkiler, üremeye yardım eder ,stres ve kaygıları yöneterek beynin gelişimini iyileştirirler.

Doğum Öncesi :

Bu hormonun salınması, gebelik döneminde annenin çocuğuyla sağlıklı şekilde yapışmasıyla uyarılır.

Örneğin, anne, gebelik döneminde stresli durumlarla karşılaşırsa, stresin ,oksitosin sistemlerini etkilemesi sebebiyle çocuğun yetişkinlik döneminde davranışsal bozuklukları olabilir.

Yapılan deneylerde, stresli hamilelik geçiren annelerin ,çocuklarının da stresli bireyler olduğu ortaya konmuştur. Sebebi ise; beyindeki oksitosin seviyelerinin azalması nedeniyle saldırganlığın ve kaygı benzeri davranışların artışı olarak gösterilmiştir.

Doğum Sonrası 

Anne ve çocuk arasında oluşturulan bağ ve olumlu toplumsal deneyim, çocuğun sağlıklı sosyal ve duygusal gelişiminin temelini oluşturur.

Araştırmalar, 4-6 aylık çocukların annelerinde ve babalarında oksitosin düzeylerinin çocuğun ebeveynlerle olan sosyal katılım ve bağlanma düzeyiyle korele olduğunu bulmuştur.

Dahası, bu hormon düzeylerinde artış anne-bebek bağının güçlendirilmesiyle bağlantılıdır.

Örneğin, sarılma, vücuttaki oksitosin seviyelerini artırabilir ve böylece ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirebilir, stresini azaltabilir ve hayattaki sosyal açıkları azaltabilir.

Çocuğa ve anneye oksitosinin salınması, emzirmek, sarılmak gibi cilt ile temas gibi eylemlerle de uyarılabilir ve böylece bağlanmayı artırabilir.

Sarılma eksikliği , çocuğun güvenini ve diğer insanlarla ilişki kurma yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, her gün çocuğunuzla sarılmak, sevgi ve şefkat göstermek için biraz zaman ayırmanın tadını çıkarın, aynı zamanda oksitosin düzeylerini artırın ve beyin gelişimini destekleyin.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..