Çok kısa sürede hazırlanması,farklı baharatlarla birleştirilerek yeni lezzetler elde edilmesi, uygun fiyatı ile Hazır makarnalar birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.Peki ya, hazır olan birçok gıda da olduğu gibi,noodle veya Çin Makarnası olarak adlandırılan Hazır Makarnalar da zararlı mı ? Kesinlikle evet.

Zararlarını okuduktan ve midedeki sindirim ile ilgili videosunu izledikten sonra,çok yüksek ihtimalle bu gıdayı artık tüketmeyeceksiniz ,gene de yemeye devam ederim ben diyenler ise; artık aynı keyfi alamayacaksınız.

Neden zararlı?

Bunun nedeni az miktarda besin içermesi ve Mono Sodyum Glutamat içermesi. Mono Sodyum Glutamat, konulan yiyeceklerin tadının ,beyin tarafından lezzetli algılanmasını sağlıyor. Bu yüzden gıda şirketleri tadı kötü olan tüm yiyeceklere bolca Mono Sodyum Glutamat koyuyorlar. MSG, nörotoksindir. Bu yüzden sinir hücrelerine zarar verir. Göz sağlığında bozulma, obezite, büyüme hormonu baskılaması, diyabet, karaciğer ve böbrek hasarı gibi birçok kötü etkisi vardır.


Hazır makarnalar, genelde daha önceden pişirilmiş ve kurutulmuş eriştelerdir. Genellikle yenmeden önce sıcak suya koyulur. Farklı markalar arasında besin değişiklileri olsa da genel olarak hepsi aynıdır. Kalori, lif ve protein açısından düşük, ancak yağ, karbonhidrat ve sodyum açısından oldukça yüksektir.
Hazır Makarnalar, besin maddelerinde ve lifte düşüktür ve şeker, fruktoz, yapay bileşenler ve rafine edilmiş karbonhidratlar bakımından yüksektir. İşlenmiş gıdaların tüketimi kronik inflamasyon ve insülin direnci, çeşitli ciddi hastalıklar, aşırı yeme ve bağımlılığa yol açar.

General Hospital’ın Dr. Braden Kuo, makarnalardaki etkilerini karnındaki etkilerini küçük bir kameranın yardımıyla izleyerek analiz etti. Sindirim sisteminde zorluklar çıkaran, bu gıdanın tüketildikten 2 saat sonra midede çekilmiş videosunu izleyebilirsiniz.

Hazır Makarnaların Tüketildikten 2 Sonrası Mide İçi Videosu

https://youtu.be/IQlNv2Au-Lg

Bu gıdaların alımını sınırlamanız ve taze meyveler ve sebzeler gibi daha sağlıklı beslenme seçeneklerine odaklanmanız gerekir.

Hazır Makarna tüketen tüm sevdiklerinize,hazır makarnanın zararlarını aktarın ve daha sağlıklı gıdalara yönlendirin.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
9
Mutlu Oldum
17
Bayıldım
12
Emin Değilim
30
Beğenmedim
38

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..