Yazın gelmesini sivrisinekler kursağımızda bırakıyor. Güzel bir günü mahvedebiliyorlar. Isırıklarının neden olduğu kabarıklıklar günlerce sizi rahatsız ediyor.

Elbette sivrisineklerden kurtulmak için bazı yöntemler var. En çok kullanılanı sivrisinek öldürücü spreyler. Ancak bunu kullanmanız halinde etrafa da kimyasal saçıyorsunuz.

Öte yandan tamamen doğal olan yöntemler var. Çeşitli şekillerde kullanabileceğiniz bu yöntemlerle sivrisinekleri evinizden kovabilirsiniz.

Hemen yöntemlerden haberdar olun ve arkadaşlarınızla da paylaşın.

Lavanta


Lavantanın kokusunu hemen hemen herkes sever. Bilmediğiniz şey ise sivrisineklerin lavanta kokusundan nefret ettiği.

Mesela bir yaz akşamı yürüyüşe çıkıyorsanız, vücudunuza lavanta yağı sürün. Sivrisineklerin yanınıza bile yaklaşmadığını göreceksiniz.

Fesleğen


Fesleğen hem yemeklere tat veriyor hem de sivrisinek kaçırıcı özelliği var. Fesleğenin kokusu o kadar güçlü ki pencere kenarına yerleştirmeniz dahi sivrisineklerin evinize girmesini engelleyecektir.

Nane

Nane de tıpkı fesleğen gibi mutfakta ve sivrisinek kaçırmada işe yarıyor.

Sivrisinekleri kaçırmasının yanı sıra nane, sivrisinek ısırığına da iyi geliyor. Tek yapmanız gereken ısırılan yeri naneyle sürtmek.

Limon otu


Limon otunun kendine has kokusundan sivrisinekler nefret eder. Limon otunda yer alan sitronella yağı hemen bütün sivrisinek kovucu spreylerin içinde yer alıyor.

Limon otunu bahçenizde bir saksının içinde yetiştirebilirsiniz. Kışa dayanıklı olmadığından saksıyı kışın içeriye almanız gerekecek.

Kedi nanesi
Kedi nanesi, sivrisinekleri bahçenizden uzak tutmak için harika bir çözüm.

Kedi nanesinde bulunan nepetalakton isimli bileşen kedileri kendine çekerken sivrisinekleri kaçırıyor.

Kadifeçiçeği


Kadifeçiçeğinin kokusundan sivrisinekler nefret eder. Kadifeçiçeğinin içinde bulunan bir madde kullanılarak böcek öldürücü ilaçlar yapıldığı biliniyor.

Biberiye


Biberiyenin kokusu sivrisinekler de dahil olmak üzere çoğu böceği kaçırıyor.

Okaliptüs


Okaliptüs yağı birçok açıdan işinizi görüyor. Keneler ve sivrisinekler bu yağdan nefret ediyorlar.

Öte yandan okaliptüs yağı sivrisinek ısırıklarına da iyi geliyor.

Sivrisinekleri kaçıran başka bitkiler veya yöntemler biliyor musunuz? Görüşlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşarak diğerlerinin de yazı sivrisineksiz geçirmesini sağlayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..