Tavuk, gerek lezzeti gerekse de maliyeti açısından en fazla tüketilen etlerden. Herkes farklı şekilde tavuk pişirmeyi seviyor.

Tavuğun pişirilmesinden çok yıkanıp yıkanmaması konusu gündemde. Eskiden hemen herkes tavuğu yıkıyordu.

Herhalde aklınıza gelen ilk şey tavuğu yıkayarak bakterilerden arındırmak olur. Ancak uzmanlar yanıldığınızı söylüyor. Tavuğu yıkayarak bakterilerin mutfağınızda uçuşmasına neden oluyormuşsunuz.


Shared’ten aktarılanlara göre Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu istatistikleri, Amerikanların %67’si tavuğu pişirmeden önce yıkıyormuş.

Uzun süredir tavuğun yıkanıp yıkanmaması konusu tartışılıyordu. Uzmanlarına açıklamaları buna bir nokta koyacak gibi.

Uzmanlar ve ünlü şefler tavukların yıkanmaması konusunda insanları uyarıyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, yıkandığında etrafa patojenler saçtığından tavukların yıkanmaması konusunda insanları uyarıyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, “Gıda güvenliği uzmanlarımız tavuğun yıkanması halinde etrafa ve diğer yiyeceklere patojenler saçtığından, tavuğun yıkanmamasını öneriyor” diyor.

Kısacası bakterilerden kurtulmak için tavuğu yıkamayın ve önerilen derecede pişirin. Sıcaklık ile ölen bakteriler salmonella gibi hastalıkların önüne geçiyor.

Tavuğu pişirmeden önce yıkıyorsanız artık buna bir son vermelisiniz.

Yeni öğrendiğiniz bu bilgi sizi şaşırttı mı? Şaşırtacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız var mı? Onlarla paylaşmayı unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..