Başınıza gelebilecek en rahatsız edici şeylerden biri de sabah uyandığınızda gözünüzde arpacık oluştuğunu görmek. Arpacıklar şekil olarak biraz sivilcelere benzerler. Göz üstünde arpacık çıkınca gözünüzü açıp kapadığınız esnada son derece rahatsız olursunuz.Arpacığa kirpik diplerinizde enfeksiyon sebep olur. Bir an önce geçmesini istersiniz.

Evde hazırlayacağınız şeylerle de arpacığın geçme süresini hızlandırabilirsiniz.

1- Sallama çay

Sallama çay arpacığa iyi gelir. Siyah çayın da iyi geldiği bilinse de yeşil çay daha etkilidir. Ilık haldeki sallama çayı gözünüzün üstünde 15-20 dakika bekletin.

2- Isıtılmış havlu

Çok sıcak olmaması şartıyla havluyu ısıtıp arpacığın üstünde bekletin.

3- Bebek şampuanı

Bebek şampuanı gözlere iyi gelir. Bebek şampuanı ve ılık suyu karıştırıp göz çevrenizi yıkayın. Daha sonra da pamuk yardımıyla yıkadığınız bölgeyi temizleyin.

4- Zerdeçal

Zerdeçal doğal iltihap giderici ve antiseptiktir. İki çay kaşığı zerdeçalı bir bardak suyla karıştırıp bölgeye uygulayın.

10-15 dakika bekletmeye dikkat edin ve ardından uyguladığınız bölgeyi yıkayın. Günde iki kez tekrarlayın.

5- Kişniş

Kişnişin antibakteriyel ve iltihap giderici olduğunuzu biliyor muydunuz? Yarım su bardağı suyu 1-2 çay kaşığı kişnişle kaynatın. Bir saat boyunca soğumasını bekleyin. Daha sonra bölgeye uygulayın.

6- Süt

Pamuğu ısıttığınız süte bandırın. Arpacığın çıktığı bölgede gece boyunca bekletin. Sütü ayrıca zerdeçal da ekleyebilirsiniz.

7- Elma sirkesi

Ilık suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesi ilave edin. Karışımı günde birkaç kez için.

8- Tuz

Tuz, enfeksiyonlara ve şişmelere iyi gelir. Birkaç çay kaşığı tuzu ılık suya ekleyin. Pamuk yardımıyla arpacığın üzerine uygulayın.

9- Altın yüzük

İster inanın ister inanmayın 14 ayarlık altın yüzüğün arpacığa iyi geldiğini söyleniyor. Arpacığın üstünde temizlediğiniz altın yüzüğü beş dakika boyunca bekletin. Acısını aldığı ve geçişini hızlandırdığı iddia ediliyor.

10- Patates

Patatesin içinde yer alan enzimlerin iltihap ve acıyı giderdiğine inanılıyor. Patatesi dilimleyin ve arpacığın üstünde bekletin.

11- Sarımsak 

1-2 diş sarımsak alkolle temizlenmiş bir bıçağın keskin yanıyla ezilir. Bir kürdanın ucuna ince bir tabaka pamuk sarılır, sarımsak suyuna batırılıp sürme gibi arpacığın bulunduğu kesime sürülür. Göz yanar, hatta yaşarır ama şifa da bulur.

Gözünüzde arpacık çıkmasını önlemek için şunları da yapabilirsiniz:

  • Makyaj malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın ve kirli fırça kullanmayın.

  • Yatmadan önce lenslerinizi çıkarın.

  • Gözlerinize elleriniz kirliyken dokunmayın.

  • Göz çevrenizi temiz tutun.Gözünde arpacık çıkan veya arpacık çıkmasını engellemek isteyen arkadaşlarınızla bu bilgileri paylaşın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..