Yemeklerimize verdiği lezzetin yanı sıra,günlük hayatta birçok derdimize çare olan Sarımsağın bu ilginç kullanım alanlarını mutlaka siz de öğrenmelisiniz.

Kırılan camlar
Sarımsak doğal bir yapıştırıcıdır. Sarımsağın yapışkan suyunu çatlamış ve kırılmış camlarınızı tamir etmek için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey içlerindeki yapışkan suyu çıkarmak için sarımsak dişlerini ezmek.

Diş ağrıları


Sarımsağın içindeki sistein maddesi doğal bir anestetiktir. Ağrıyan dişlerinizin üzerine birkaç dakika boyunca sarımsak sürmek kısa süreli olarak ağrıları hafifletecektir.

Yüz temizliği
Sarımsağın antiseptik ve mikrop öldürücü özellikleri akne, akne izleri ve ciltteki diğer lekeleri yok etmede kullanılabilir.
Sarımsağı direk cildinize sürebilir, 15 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Ya da sarımsak tüketerek cildinizi içeriden temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Ayak mantarları
Ayak mantarlarına sebep olan mantar türleri sarımsağa karşı duyarlıdır. Sarımsak dişlerini sıcak suyu koyup ayağınızı 30 dakika boyunca bu suda bekleterek ayak mantarlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kulak iltihapları
Kulak iltihaplarınızı tedavi etmek için sarımsak dişlerini sıkarak sarımsak yağını çıkarın. Bu yağı biraz ısıtıp bir pipet yardımı ile kulağınıza damlatın.
Bu yöntem özellikle antibiyotik alamayacak kadar küçük olan çocukları tedavi etmek için harika bir yoldur.

Kar temizliği
Kış mevsiminde yolu kapatan karları kürekle temizlemek çok zaman ve emek isteyen bir iştir. Sarımsağın içerisindeki yağ ve tuz sayesinde bu karların daha çabuk erimesini sağlayarak işinizi kolaylaştırır.

Kıymık çıkartmak
Kıymık batması sağlığınıza tehlike oluşturabilecek bir durumdur. Bu yüzden fark ettiğiniz an çıkarmanız gerekir. Ancak çoğu zaman kıymığı çıkarmaya çalışmak cildin içine daha çok itilip daha derine girmesine sebep olabilir.
Batan kıymıkları çıkartmak için ince bir dilim sarımsağı kıymığın olduğu bölgeye yara bandı ile sabitleyin ve gece boyunca bekletin. Sabah kalktığınızda kıymığın dışarı çıktığını göreceksiniz.

Sinek kovucu


Koku duyuları çok gelişmiş olan sivrisinekler sarımsak kokusundan rahatsız olurlar. Yaz yazlarında sivrisineklerin başınıza bela olmasını istemiyorsanız sarımsak tüketin. Sarımsağın kendine has kokusu sivrisinekleri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

Balık yemi
Balıklar sarımsağı severler. Bu yüzden balık tutarken yem olarak sarımsak kullanmak daha çok balık yakalamanızı sağlayabilir.

Saç dökülmesi


Sarımsağın mikrop öldürücü özelliği kafa derisindeki sorunlardan sorumlu mikrop ve bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Sarımsak saç dökülmesi ve kepek problemlerine son verebilir.
Saç problemlerinizden kurtulmak için kafa derinize sarımsağı direk uygulayabileceğiniz gibi sarımsak yağı ile masaj yapıp 30 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Sarımsağın daha önce kullanım alanını bilmediğiniz ve işinize yarayacağını düşündüğünüz bir uygulama öğrendiyseniz,siz de yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..