Kimimizde doktor fobisi vardır hastaneye doktora gitmeye korkarız. İşte size sağlığınızı kontrol etmenin basit bir yolu. Kaşık testi…

Tıbbi testler gibi kesin ve sağlıklı sonuç vermese de evde kendi başınıza yapabileceğiniz ufak sağlık testleri vücudunuzdaki değişimler hakkında ipuçları verebiliyor. Bir yemek kaşığı sayesinde yapabileceğiniz testle iç organlarınızın sağlığını kontrol edebilirsiniz.

İşte kaşık testi için yapmanız gerekenler :

Temiz bir kaşık alıyor ve kaşığın arka yüzünü dilinize sürüyorsunuz…

Kaşığın dilinizin tüm yüzeyine değdiğinden emin olmalısınız.

Ardından kaşığı temiz ve şeffaf bir poşetin içine koyuyor, ağzını da sıkı sıkı kapatıyorsunuz…

Bu test için kilitli poşet kullanmanız uygun olacaktır.

İçinde kaşık olan poşeti ışığın altına getiriyor ve 1 dakika boyunca bu şekilde bekletiyorsunuz...

Kullanacağınız ışık bir masa lambası olursa işiniz kolaylaşacaktır.

1 dakikanın sonunda kaşığı poşetten çıkarıp üzerini incelemeye başlıyorsunuz…

– Poşetin içinden çıkardığınız kaşığın üzerinde hiçbir lekelenme yoksa ve kaşığın kokusu sizin sahip olduğunuz ağız kokusundan farksız ise bu, sağlığınızla ilgili ciddi bir sorun olmadığının göstergesi.
Eğer kaşıktan çok keskin (çürük gibi) bir koku yükseliyorsa bu, akciğerlerinizde ya da midenizde bir sorun olabileceğinin göstergesi olarak değerlendiriliyor.
Kaşıktan yükselen kötü kokunun tatlı/meyvemsi bir aroması varsa diyabetle ilgili bir sorununuz olabileceğinin işareti sayılıyor.
Eğer kaşıktan amonyak ya da balık kokusuna benzer bir koku geliyorsa bu da böbreklerinizde bir sıkıntı olabileceğinin habercisi olarak değerlendiriliyor.
Kaşıkta lekelenmeler varsa ve bu lekelenmeler sarı-beyaz arası bir renkteyse tiroidle ilgili sorunlar yaşayabileceğiniz anlamına geliyor. Hiç sarıya çalmayan beyaz lekeler söz konusuysa bu da solumum yolu enfeksiyonu olabileceği anlamına geliyor.
Lekeler mor tonlarındaysa kan dolaşımının yeteri kadar hızlı olmadığının ya da yüksek kolesterolün söz konusu olabileceği söyleniyor.
Lekeler turuncuya çalan bir renge sahipse böbreklerle ilgili bir sorun yaşanabileceğinin habercisi olarak değerlendiriliyor.
Önemli bir uyarı: Başında da söyledik ama tekrar etmeden geçmek olmaz, bu kaşık testi, sadece sağlığınızla ilgili ipuçları almanıza yardımcı olabilir, asla yüzde yüz doğru sonuçlar vermez. Bu nedenle eğer ciddi bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, önemsemiyor olsanız da sağlık sorunları yaşıyorsanız bir an önce doktora gitmelisiniz.

Hiçbir yöntem, uzman doktorunuzun söylediklerinden daha doğru sonuçlar vermeyecektir, aman diyelim, sağlığınızı ihmal etmeyin.Kaynak: Brightside

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..