Yapılan yeni bir araştırmayla, Alzheimer hastalığının 16 yıl öncesinden teşhisinin koyulabileceği görüldü.Yapılacak olan kan testi ile 16 yıl önceden hareket edebiliyor önlem alıyorsunuz. 

En sık görülen demans türü olan Alzheimer hastalığının hastaların hafızası, düşüncesi ve davranışlarını etkilediği biliniyor.

Alzheimer sadece hastaları değil yakınlarını da etkileyen türden bir hastalık.

2016 yılında Türkiye’de 600 bin Alzheimer hastası olduğu açıklanmıştı.

Alzheimer nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı, prostat ve meme kanserinin ötürü hayatını kaybeden kişilerin toplamından daha fazla.

Nature Medicine ismindeki dergide yayımlanan bir makalede, kandaki nörofilament hafif zincir (NfL) proteinin seviyesinin ölçümü ile Alzheimer hastalığının teşhisinin yıllar önce koyulabileceği önerildi.

Araştırmanın öncüsü olan Alman Profesör Mathias Jucker

, “Kanınızda ne kadar nörofilament varsa, beyninizde o kadar fazla hasar oluşma riski var” dedi.

Bu Testle Alzheimer Teşhisi 16 Yıl Öncesinden Koyulabilecek ve İlerlemesi Engellenebilecek

Tedavisi
Alzheimer için hala kesin bir tedavi yöntemi yok. Öte yandan Mathias Jucker, yeni geliştirilen kan testlerinin klinik çalışmalar açısından oldukça yararlı olacağına inanıyor.

Jucker, “Alzheimer yıllar önce başlasa da belirtileri ancak hastalık ilerleyince görülebiliyor” dedi.

National Institute on Aging’ten aktarılanlara göre araştırma kapsamında 405 kişinin kanındaki nörofilament hafif zincir proteininin değerli ölçülmüş.

Alzheimer çalışması hala devam etmekte. Kan testinin yanı sıra beyin tomografisi ve bilişsel yetenek testleri de yapıldı.

Jucker, “Protein seviyesi ölçülerek yıllar öncesinden neler olabileceğini tahmin etmek mümkün” dedi.

İlerlemesi engellenebilir
Britanya Alzheimer Topluluğu’nun baş araştırmacısı James Pickett, araştırmaya katılan kişilerdeki genetik bozukluk nedeniyle, hastalığın genetik olma şansının arttığını söyledi.

Queen Mary Üniversitesi’nden Dr. Charles Marshall, CNN’e “Son derece heyecan verici bir buluş. Bu sayede hastalık erkenden teşhis edilebilir ve gelişimi engellenebilir” dedi.

https://youtu.be/aa31GC_T6iU

Çığır açan buluşu tanıdıklarınıza müjdelemeyi unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..