Ayak mantarından kurtulma yolları Ayak mantarından kurtulma yolları içerisinde bir çok yöntem denenebilir.

Özellikle makalemizde paylaşacağımız ayak mantarı ilaçları , ayak mantarı belirtileri ve bitkisel tedavisi  başlıklarımızla sizlere ayak mantarından kurtulma yollarını sunacağız.

Ayak mantarını tıbbi olarak durdurabilir ve bir doktora başvurabilirsiniz. Ancak aşağıda sizlere bahsettiğimiz ayak    mantarından kurtulma yolları ile evinizde rahatça uygulayarak, kurtulabilirsiniz.

 

Bildiğiniz gibi ayaklarında ayak mantarı bulunan kişilerin kesinlikle ayaklarını nemli ve ıslak bırakmamaları gerekmektedir.

Ancak ayak mantarı bulunan kişilerde ayakkabı kullanırken ister istemez terleme söz konusu olur. Bu nedenle ayakların terleme yapıp, ayak mantarının daha da fazla yayılmaması için gün içerisinde 2 kere ayak mantarı için kükürt tozu kullanması gerekmektedir.

Eğer kükürt tozu kullanırsanız, ayağınızın terlemesine kesin çözüm bulmuş olacak ve mantarın yayılmasını ve büyümesini önlemiş olacaksınız.

Kabartma Tozu ile ayak mantarı bitkisel tedavisi

Malzemeler

Sıcak Su (4 su bardağı – 1 litre)

Peroksit (1/4 bardak – 60ml)

Kabartma Tozu (1/2 fincan – 120ml)

Sirke (1/4 fincan -60ml)

Hazırlanışı ve Uygulanışı :

Ayak banyosu veya leğen içerisine yukarıdaki bütün malzemeleri katarak karıştırın. Ardından mantar bulunan ayaklarınızı bu suyun içerisine koyun ve yaklaşık 15 dakika boyunca ayağınızı su içerisinde tutun.

Ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemini en az ayda 4 kere uygulamanız gerekmektedir. Aynı zamanda gün içerisinde ayak mantarı veya tırnak mantarına sirke ile ıslattığınız pamuğu koyun ve yara bandı ile tutturun.

Her sabah koyduğunuz sirkeli pamuğu akşamları tekrar çıkartın.

Kekik yağı ayak mantarı veya tırnak mantarına iyi gelen bitkisel yağlar arasındadır. Dilerseniz ayak mantarları için kekik yağı ile pansuman yapabilirsiniz.

Aynısefa bitkisi ile Ayak mantarı tedavisi

Malzemeler:
-2 Bardak su,
-Aynısefa bitkisi

Hazırlanışı :

Yeterli miktarda Aynısefa bitkisi suyun içine atılarak ocakta 10 dakika süreyle kaynatılır. Kaynayan su ılık hale gelene kadar beklenir ve ılığında süzerek ayaklar bu suyla yıkanır. Parmak aralarını da yıkadığınızdan emin olmalısınız. İsteğe göre karışım daha fazla miktarlarda hazırlanıp ayaklar leğen içinde 15 dakika bekletilebilir.
Haftada 1 yada 2 kez uygulandığında ayak mantarını tedavi eder ve mantar oluşumuna karşı ayakları korur.

Yaş Maya İle Ayak Mantarı Tedavisi:

Malzemeler:

1 paket Yaş Maya

1 litre Ilık Su

Hazırlanışı ve Uygulanışı :

Yaş maya hemen hemen her markette bulunur. Ayak mantarı için yaş maya tedavisi çok basittir. Bir litre ılık suya bir tane yaş mayayı eziyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Ayaklarımızı hazırladığım suda yarım saat kadar bekletiyoruz.

Bir hafta boyunca bir gün arayla bu yöntemi uygulayın. Bu yöntem sayesinde ölü deriler gider. Tırnaklarada faydası vardır tırnakları güzelleştirir. Zamanla ayak kokusu gider ve mantar iyileşir.

Sirke ile ayak mantarı bitkisel tedavisi

Malzemeler

Sirke (60 ml)

Su (2 litre )

Hazırlanışı ve Uygulanışı :

Ayak banyosuna veya leğen içerisine 2 litre su ile 60 ml sirke dökün ve ayaklarınızı su içerisinde dinlendirin. Yaklaşık olarak 15 dakika dinlendirdiğiniz ayaklarınızı ardından temiz su ile yıkayabilirsiniz. Sirke ile ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemini ayda en az 2 kere uygulayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
1

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..