Varlığıyla hayatımızda inanılmaz kolaylıklar sağlayan internetin kötü yanları da var.

Dijital çağda hemen her şey mümkün. İnsanlar dolandırılabiliyor, hakarete uğrayabiliyor ve taciz edilebiliyor. Ebeveynler olarak çocuklarınızı internetin zararlı yönlerinden korumanız gerekiyor.

Jorge Gonzalez ismindeki baba bunu acı bir şekilde tecrübe etti. Oğlu Isaiah 8 Temmuz 2017 tarihinde intihar etti. Jorge ve eşi şimdilerde bütün ebeveynleri ‘mavi balina’ oyunu hakkında uyarıyor.

2016 yılında dünya, kendilerine bilinmeyen kişiler tarafından talimatlar verilen ‘mavi balina’ oyunuyla tanıştı. Oyundaki 50 görevi 50 gün içinde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Her yeni görev bir öncekinden daha da tehlikeli oluyor. Son görev ise oyunu kazanmak adına intihar etmek.


Washington Post’tan aktarılanlara göre 15 yaşındaki Isaih Gonzalez babası Jorge tarafından bulunmuş. Çocuk intihar etmeden önce telefonuyla canlı yayın yapmış.

Önce neden intihar ettiğini anlayamayan ailesi, daha sonra mavi balina oyununun ölümüne neden olduğunu öğrendi. Arkadaşlarına her görev geçtiğinde fotoğraflar yolluyormuş.

Jorge, News 4 San Antonio’ya “Oyun oğlumun asla ilgilenmediği satanizm propagandası yapıyor” dedi.

Isaiah’ın kız kardeşi Scarlett ise “Arkadaşları da bu oyunu ciddiye almamış. Bize söyleselerdi kardeşim bugün hayatta olabilirdi” dedi.

Oyun görevleri Facebook ve Instagram üzerinden yürütüldüğünden yetkililerin suçluları bulmaları güçleşiyor.

Jorge’nin şimdi tek amacı oyun hakkında ebeveynleri bilinçlendirmek ve çocuklarına dikkat etmelerini sağlamak. Miami Emniyet Müdürlüğü de oyun hakkında bir video paylaştı.

İntihar acizce bir eylem. İnsanlar bu tür eylemlere kalkışmadan önce onları tespit etmeli ve yardım etmeliyiz.

Jorge Gonzalez ve ailesine sabırlar diliyoruz.

Mavi balina oyunu hakkında bütün ebeveynleri bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bir paylaşım bile bir çocuğun hayatını kurtarabileceğinden hemen paylaşın!

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..