Yeterince uyuyamamak herkesin hayatının belirli bir döneminde karşılaştığı zorluklardan biri. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin yaptığı bir araştırmaya göre ABD’de 50-70 milyon yetişkinin uyku problemi var.

Yeterince uyuyamamanın temel nedenlerinden biri de stres. Uyku probleminiz ne kadar sık gerçekleşirse o kadar çok ciddiye almanız gerekiyor. Uzun vade gerçekleşen uykusuzluk problemi fiziksel ve ruhsal sağlığınız bozulmasına yol açıyor.

Uykusuzluğun üstesinden gelmek için ilaç kullanabilirsiniz. Ancak kimyasalları vücudunuza sokmak yerine daha akıllıca, alternatif ve doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

Uykusuzluğun üstesinden gelmenize yardımcı olacak bir çözüm de ağırlıklı battaniyeler kullanmak. Yapılan deneylerle ağırlıklı battaniyelerin uykusuzluğa ağır geldiği tespit edildiğinden sizlerle paylaşmak istedim.

Çok bilinmese de ağırlıklı battaniyelerle uyumak uykusuzluk sorununa iyi geliyor.

İsminden de anlaşılacağı gibi ağırlıklı battaniyelerin içlerine plastik top, kuru fasulye, kuru bezelye, pirinç ve baklagiller doldurularak normal battaniyelere göre daha ağır olmaları sağlanıyor.

Araştırmacılar, battaniyenin ağırlığının insanlara güven hissi verdiğini tespit etti. Ağırlık battaniye ile yatarken birisine sarılıyor gibi hissettiğinizden sinir sisteminiz rahatlıyor.

Dr. Temple, 1992 yılında yaptığı bir araştırmada, “Ergoterapistler, hafif battaniyelerin sinir sisteminizi sadece uyardığını, ağırlıklı battaniyelerin ise vücuda uyguladığı baskıyla insanları rahatlattığını ve gevşettiğini tespit etti” demiş.

Ağırlıklı battaniyeler vücudumuza hafifçe baskı yaptığı sırada vücudumuzdaki serotonin salgılanımı artar ve böylelikle rahatlarız. Serotonin ise uyumamızda yardımcı olan hormon melatonine dönüşür.

“Occupational Therapy in Mental Health” kitabının bir kısmında 2008’de yapılan bir çalışmadan bahsedilir. Çalışmada, anksiyete rahatsızlığına sahip kişilerin ağırlıklı battaniye kullandıktan sonra daha az gergin oldukları ve anksiyetelerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Birçok çocuk hastanesi ve psikiyatri kliniğinde anksiyete ve uykusuzluk sorunu olan hastaları tedavi etmek için ağırlıklı battaniyeler yıllardır kullanılmaktadır.

Ağırlıklı battaniyelerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu veya Asperger sendromuna sahip hastalara iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Uyku sorunu yaşayan yetişkinler ve çocuklar ağırlıklı battaniyeyi mutlaka denemeliler.

Ağırlık battaniye satın almak mümkün ancak çok pahalılar. Bu nedenle birçok kişi kendi ağırlıklı battaniyelerini kendileri yapıyorlar. Hem daha ucuza geliyor hem de kişiye özel oluyor.

Ağırlıklı battaniye vücudun ağırlığının %10’u kadar olmalıdır. Ağırlık için kullanılacak malzemeler ise battaniye içinde dengeli olarak paylaştırılmalıdır.

Ancak dikkat edin! Ağırlıklı battaniyeler solunum ve sindirim rahatsızları için iyi değildir.

Aşağıdaki videodan ağırlık battaniye yapmayı öğrenebilirsiniz:

Uykusuzluk sorunu olan bir tanıdığınızla yazıyı paylaşmayı unutmayın. Yazıyı doğru kişilerle paylaşarak sorunlarını gidermelerini sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..