Yumurta kahvaltının vazgeçilmezi ve protein kaynağıdır.Muhtemelen herkes her hafta en az üç ya da dört yumurta tüketiyordur.Ancak ister haşlayın ister kızartın yumurta bazen can sıkıcı olabiliyor.

Az sonra öğreneceğiniz tüyolardan sonra ise yumurta haşlamak veya pişirmek artık çok kolay olacak!

Bazı yumurtalar kolayca haşlanırken bazıları zorluk çıkarır. Halbuki yumurtayı organik diye almışsınızdır ve daha fazla para verdiğinizden yumurtanın haşlanmasının/pişirilmesinin daha kolay olacağını düşünmüşsünüzdür.

Haşlanması veya pişirilmesi en kolay olan yumurtalar, 7-10 günlük yumurtalardır.

İşte yumurta haşlarken veya pişirirken hayatınızı kolaylaştıracak o küçük tüyolar:

1- Haşlanmış yumurtayı soyarken yumurtanın soyulamamasından veya parçalanmasından şikayetçi misiniz? Suya kabartma tozu ekleyin ve öyle haşlayın. Böylelikle suyun alkalilik oranı artacaktır ve yumurtalarınız haşlandıktan sonra daha rahat soyulacaktır.

2- Bu öğreneceğiniz tüyo sayesinde yumurtanızın kaç günlük olduğunu hemen anlayacaksınız. Suya yumurtayı koyun ve izlemeye koyulun. Eğer yumurta suyun dibine yatay bir şekilde inerse yumurta tazedir. Eğer dikey şekilde iniyorsa kızartmak daha mantıklı olacaktır. Son olarak yumurta eğer suyun yüzeyinde kalıyorsa, eskidir.

3- Yumurtanız daha haşlanmadan suyun içinde çatlıyor mu? Bunun önüne geçmek için suyun içine tuz ekleyin. Bu sayede yumurtanın beyazı daha çabuk haşlanacak. Olur da yumurta çatlarsa, beyazı yumurtadan çıkmayacaktır.

4- Buzdolabında bekletilen yumurtalar haşlarken daha çabuk çatlar. Çatlamamaları için yumurtaları suda bekletin. Biraz ısınınca haşlamaya başlayabilirsiniz.

5- Yumurtayı çok haşlanmış ve katı şekilde mi seviyorsunuz? Haşladıktan sonra yumurtayı soğuk suyun içinde bekletin. Artık kabuğunu kolaylıkla soyabilirsiniz.

Yumurta seven biriyseniz küçük de olsa bu tüyolardan kesinlikle haberdar olmanız gerekiyor.

Yumurta haşlamayı ve soymayı kolaylaştıracak tüyoları arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..