Oruç, Ramazan ile birlikte senenin medar-ı iftiharıdır. Bütün bir sene 11 ay boyunca beklenen Ramazan ile birlikte gelen, nefsi ve boğazı tutma eylemi olan oruç birçok kişi tarafından sevilmektedir. Hem sağlık açısından hem de manevi yönden bünyeye birbirinden güzel faydaları bulunan orucun, her sene farklı zamanlarda tutulmasından dolayı süresi de farklı olmaktadır.

Peki 2018 yılı içinde kaç saat oruç tutulacaktır?
Bu yazıda her sene 10 günlük bir kayma yaşayan ramazan ayında 2018 yılı için ne kadarlık sürelerle oruç tutulacağını anlatan bilgiler yer almaktadır.

Her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ramazan ile ilgili bir takvim hazırlanmakta ve takvimde imsak ve iftar saatlerinden oruç tutulacak sürelere kadar birçok bilgi yer almaktadır.

Ramazanın Müslümanların gözünde yeri çok başkadır. Tüm senenin en bereketli ve huzur ve mutluluk habercisi üç ayları arasında yer alan Ramazan ayı, bu üç ayların belki de en çok sevilenidir. Hem içerisinde orucu barındırır hem de sonunda insanları bayramla buluşturur Ramazan.

İşte bu kadar çok sevilen Ramazan ayının 2018 yılı için, miladi takvimde ki başlangıcı 15 Mayıs Çarşamba olarak gözükmektedir. Bitiş tarihi ile 14 Haziran Salı günü, bayram arifesi olan Ramazan ayına oruç için kalkılacak ilk gece 14 Mayıs salı gecesi olacaktır.

Yine diyanetin hazırladığı takvime göre ilk iftar İstanbul merkezi için, aksam ezanı ile birlikte saat 20:22’de gerçekleştirilecektir. İlk sahur ise yine İstanbul merkezinde saat 03:52’de kesilecek imsağa kadar yapılabilecektir.

Bu sene Ramazanın 21 Hazirandan önce bitmesi dolayısıyla geçen seneye nazaran daha kısa süreler oruç tutulacak ve geçen seneden daha serin bir havadayken oruç görevi yerine getirilecektir.

En uzun gün olarak 14 Haziran günü tutulacak orucun ise uzunluğu tam olarak 17 saat 20 dakikadır. Yani oldukça uzun bir süre boyunca aç kalınacak olup hava sıcaklığı da iyice bir etkisini gösterecektir.

Yine de en kıymetli ve şerefli aylardan olan Ramazan ayını tutulacak oruçlarla birlikte daha da değerli hale getirme fırsatına sahip olmak müthiş bir duygudur. Üstelik hemen herkesin sabırsızlıkla beklediği Ramazan ayı ve oruç için bu sene, geçilen birkaç seneye nazaran daha az yorgunluk çekilecektir.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..