Yastık kılıfını 5 yıl değiştirmeyince…İki yıldır göz kızarıklığı ve kaşıntısı yaşayan kadının hastalığının sebebi duyanları şoke ediyor.Çin’de yaşayan Xu adlı kadın, gözlerinde kızarıklık ve kaşıntı sorunu yaşıyordu. Xu, iki yıl boyunca doktora gitmedi ve göz damlası ile tedavi olmaya çalıştı.

Gözlerini açamayacak hale gelince ailesinin ısrarları üzerine hastaneye giden Xu’yu gören doktorlar şoke oldu. Çünkü genç kadının kirpiğinde 100’e yakın bakteri vardı.

Xu’nun tek bir kirpiğinde bile 10’dan fazla mite yani ev tozu akarı olduğunu söyleyen doktorlar, hastalığın sebebinin Xu’nun 5 yıldır yastık kılıfını değiştirmemesi ve odasının yeterince havalandırılmamasından kaynaklandığını açıkladı.

Bakteriyel enfeksiyon yaşayan kadın, tedavisinin ardından taburcu edildi.

MİTE (EV TOZU AKARI) NEDİR ?

Ev tozu akarları çıplak gözle görülmeyen 0,3 mm büyüklüğündeki mikroskopik canlılardır. Özellikle yataklarda, yastıklarda, yorganlarda, battaniyelerde, halılarda, kumaş kaplı oturma takımlarında ve tüylü oyuncaklarda yoğunlaşır. Besin kaynağı olarak insan deri döküntüleri, dökülmüş kıl, saç ve küfleri kullanırlar. 1 gram deri parçası bile 1 milyon ev tozu akarının beslenmesi için yeterli olur. Akarların çoğalması için ideal ısı 25-30 derece nem oranı ise yüzde 70-90’dır.

Ev tozu akarları havada uçmaz ama ev tozuyla hareket ederler. Bulundukları yüzeylerde dışkılarlar ve bu dışkılar insanlarda alerjik reaksiyon gösterir. Dışkılar zamanla kuruyarak ince toza dönüşür ve ev tozuna yapışarak hareket eder.

Bu nedenle temizlik yapılırken toza yapışmış ev tozu akarlarının dışkıları tozla birlikte yukarı yükselir, havaya karışır, burun ve ağızdan soluma yoluyla insan vücuduna girer.

Kadının başına gelenler,temizlik yaparken çok daha dikkatli olmamız için hatırlatıcı olacaktır.Yastık ve çarşafların düzenli değişimi,odanın havalandırılması sağlığımız için çok önemlidir,ihmal etmeyelim…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..