Kahve severler için müjdeli haber! Meğerse kahve içmek ömrünüzü uzatıyormuş. Yapılan yeni bir araştırmaya göre kahve içenlerin, içmeyenlere oranla daha uzun yaşadıkları tespit edildi.

Bilim insanı Veronica Setiawan, “Kahve içmeyi sağlıklı yaşama dahil etmek gayet mümkün” dedi.

Kahvenin faydalarına dair daha önce birçok araştırma yapılmıştı. Şimdi kahve içmenin sağlığa yararlı olduğuna dair daha fazla kanıt var. Annals of Internal Medicine’da yayımlanan iki yeni araştırmada kahvenin ömrü uzattığı görüldü.

Veronica Setiawan, “Kahve içmenin ömrünüzü direk olarak uzattığını söyleyemeyiz. Ancak kahve içmenin ömrünüzü uzatmakta katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Kahve içmeyi seviyorsanız içmeye devam edin. Sevmiyorsanız da kahve içmeye başlayın” dedi.

Araştırmalardan birinde Avrupa’daki 10 ülkeden 520 bin kahve içen ve kahve içmeyen kişiler incelendi. Bir diğer Kahve ve uzun yaşam kriterlerine göre yapılan araştırmada ise 16 yıl boyunca 185 bin kişi izlendi.

EurekAlert’in aktardığına göre yapılan araştırmalar kahve içenlerin %12 oranında daha uzun yaşadığını gösteriyormuş. Daha da önemlisi günde üç bardak kahve içenlerin %18 oranında daha fazla yaşadığı gözlemlenmiş.

Setiawan, “Kahvenin içinde kanseri önleyen antioksidanlar ve fenolik bileşenler bulunuyor. Kahveyi uzun yaşamanızı direk olarak sağlayan bir ‘iksir’ olarak göstermek yanlış olur. Ancak sağlıklı yaşam tarzını benimseyen kişilerin günlük hayatta kahve içmesinin zararı yok yararı var diyebiliriz” dedi.

Kahve içmenin ayrıca felç, diyabet, akciğer ve böbrek hastalıkları ve kardiyovasküler rahatsızlıkları önlediği biliniyor.

Yapılan araştırmalar ve edinilen bulgular kahve içmenin zararlı bir alışkanlık olmadığını gösteriyor.

Kahve seven ve sevmeyen arkadaşlarınızla bunu paylaşmayı unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..