Kısa sürede tamamlayacağınız , bikini veya büstiyerlerinizi evde kendiniz örmeye ne dersiniz. Bu moda, kullanışlı ve şık bikinileri yapması oldukça keyifli , gerekli malzemeler az ,yapımı kolay ve sonuca hızla kavuşuluyor.
Yapım aşamasını ve gerekli malzemeleri tüm detaylarıyla anlatayım, ben çok severek yaptım bu çalışmayı, bikiniye göre daha uzun ördüğüm Büstiyeri ,deniz kenarında kullanabilir, bikininiz ile denize,havuza girer veya güneşlenirsiniz,  daha güzel bir öneri ise,sevdiklerinize hediye eder, başka kimsede olma olasılığı olmayan bir bikini hediye etmiş olursunuz 🙂 Seçim sizin.

GEREKLİ MALZEMELER: 

* Merserize İp

*7 numara Tığ

*Makas

* Göğüs Kapları için Sünger ( Şart Değil )

Dilerseniz Yapım Aşamasını Anlattığım Videosunu İzleyin !!!

Dilerseniz Yapım Aşamasını Anlattığım Açıklamayı Okuyun !!!

YAPIM AŞAMASI :

1.  Öncelikle ,doğru ip ve tığ seçimi yapın,merserize ipler suyu daha az çektikleri için kullanıma daha uygun.

22 zincir çekmekle başlayalım,üzerine dola,3. zincire bat,2 kerede çek. Her bir zinciri ,üzerine dolayıp 2 kerede çekerek işleyin.22 zinciri de işlemiş oldunuz,  geri dönüşe geldiğinizde 3 zincir çekip tekrar aynısına devam, orta kısma geldiğimizde , bikinimizin üçgen açısını oluşturabilmek için , aynı deliğe 6 kere batıp çıkıyoruz, böylelikle dönüşleri sağladığımız, bikinin üçgen kısmını oluşturmuş oluyoruz.

2. Hep aynı işlemi yaparak,(dola çek ) işlemeye devam ediyoruz ancak dikkat etmemiz gereken, 6 dolguyu yaptığımızı, orta kısma geldiğimizde, delik oluşturabilmek, onu da şu şekilde yapıyoruz: tepe noktasına geldiğimizde , aynı deliğe artık 2 kere batıyor, 3 zincir tekrar deliğe ve bir kere daha dola çek. Bu işlemi her tepe noktasına geldiğimizde yapıyoruz. Aslında bu tepe noktasına çektiğimiz ekstra 3 zincir haricinde yaptığımız zor, yada farklı bir işlem yok,oldukça basit, dola ve 2 kerede çek.

3. Kap kısmımız istediğimiz ölçüye ulaştığında , ipimizi yürüterek keselim. Diğer kap için aynı işlemleri yapalım. Tüm bu çalışmaları yaparken yanınızda, ölçüsünden memnun olduğunuz bir bikininizi kalıp olarak bulundurun. İşledikçe üzerine koyup, ölçü kontrolü, boyun ve göğüs altı bağlama ipi için ölçü kontrolünü  kolayca yapabilirsiniz.

4. İkinci kap işlendikten sonra, 5 zincir çekin dönüş yapın,üzerine dolayıp,3 zincire batın  2 kerede çekin. ( İlk dönüş kısımlarda her zaman olması gerektiğinden 2 veya 3 zincir fazla çekeriz) . Sonrasında 2 zincir, üstüne dola 2 zincire bat 2 kerede çek, Kaplarımızın etrafına direkler yapmış oluyoruz.

5.Direklerden oluşturduğumuz kareler bitince, ucuna dolgu yapıyoruz bikinimizin kap kısımları bitiyor : 2 zincir deliğe bat,2 kerede çek, dola deliğe bat 2 kerede çek sonuncuda birleşim yerine bat,çek.

Tüm karelerin içini bu şekilde 2 dolguyla dolduruyor ve kaplarımızı bitiriyoruz. Ancak ; son 4 kareyi boş bırakıyoruz, iki kabı birbirine dikmek için bunların boş kalması gerekiyor.

6. Artık kapları birleştirme, bağlama zincirlerini oluşturma zamanı. Kabınızın ,koltuk altına gelecek kısmından başlayarak zincir çekmeye başlıyoruz, kalıbınızı kullanarak gerekli zinciri çekin.

Zincirler bitince, geri dönüş yapıp kalınlaştırmanız gerekiyor, 3 zincire batın,tek seferde çekin, sonrasındaki tüm zincirlere bat ,dolamadan çek, hem göğüs altı bağlama ipini oluşturun hem de kapları aynı ipte buluşturmuş olun. Her iki tarafında zincirlerini aynı şekilde oluşturun.

7. Bikinin alt kısmını işlemeye devam etmeden önce, boyun bağını ve orta birleşim yerini halletmeniz gerekiyor, ( esnekliğini belirlemiş olursunuz). Boyun kısmı için, Aynı şekilde zincirleme yapın, orta birleşimini ise, bıraktığınız iplerle yapın,sıkıca birleştirin.

8. Kaplar hazır, Boyun bağı, Bel Bağı hazır, Artık Bikininiz Hazır ! Ama ben altına biraz daha işleme yaparak daha şık bir model etmeyi öneriyorum, fotoğraflarda ve video da gördüğünüz gibi ben 2 model yaptım, altına daha uzun çalışarak Büstiyer,kısa çalışarak Bikiniyi elde ettim, seçim sizin:) yapımları aynı sadece daha fazla işlerseniz Büstiyer oluyor,ayrıca arkayı bağlamak için ayrı bir zincir ekliyorsunuz o kadar.

9. Devam ettirmek isteyenler, bikininin altına direkleri çektikten sonra ,uzatmak için şunu yapıyoruz: tekrardan kareler yapıyoruz, ancak çektiğiniz zincirin ortasından yapmaya başlayın,bağlama için pay kalması gerekiyor.

Kareyi tüm sıraya uyguladıktan sonra, üstüne al,birleşim yerine bat 2 kerede çek, 2 zincir,karenin içine bat 2 kerede çek.Bu işlemi dilediğimiz uzunluğa gelene kadar tekrarlıyoruz.

10. Son işleme kısmında ise Fiskil yapıyoruz. Üstüne al,deliğe bat 2 kerede çek,( çiçek sapları)3 zincir çekip, ilk zincire bat,üstüne almadan çek,(ucundaki çiçekler), bu şekilde 5 motif oluştutuyor diğer deliğe sabitliloyruz ve yeni motifi işliyoruz. Tüm sıraya Fiskil yaptıktan sonra Bikinimiz HAZIR.

Dilerseniz , kapların içine sünger dikebilirsiniz, ben elbisemi kesip ,eteğe çevirmiştim,içindeki süngerleri de burada kullandım. İp ise yıllar öncesinden evde bulunan bir ip, bu yüzden bana maliyeti : Sıfır. Belki bu çalışmayı çok sevmemin sebeplerinden biridir 🙂

Anlatabileceğim Tüm Detayları Anlattım, Video da Çektim, Umarım Yeterince Açıklayıcı Olabilmişimdir, Deneyecek Herkese Kolay Gelsin ,Sevgiler 🙂

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
2
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..