Sizin de yumurtada lekeler gördüğünüz, tazeliği konusunda şüpheye düştüğünüz veya sağlık açısından zararlı olup olmadığını net olarak bilemeyip, yumurtaya uzun süre baktığınız oldu mu ?

Bu yazımızda , yumurtada görülen kırmızı leke ne anlama geliyor,yenebilir mi yoksa zararlı mı sorularına cevap     vereceğiz.

Yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan birçok besin ögesini içeriğinde bulundurur.

İçerdiği A, D, E ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra kolin sayesinde de çeşitli vücut fonksiyonlarının yerine    getirilmesinde önemli rol oynayan ve çoğu zaman yumurta içerisinde görülen kan lekesine aynı zamanda kabukta da  rastlanabilmektedir.

   Tavuğun karaciğeriyle ilgili

Yumurtanın içeriği hakkında mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan lekelerinin tavuğun karaciğeri ya da  yumurtalığından gelen kan pıhtıları olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yumurta henüz bayatlamamış ise ve tazeyse bu  kan lekelerinin insana bir zararı olmuyor.

Bu arada

, görülen kan lekelerinin yumurtayı bir bütün olarak ele aldığımızda %1 oranından fazla olmadığını görüyoruz.

  Niçin kan lekesi var?

   Kan lekesi, yumurtanın bayat olduğu veya uygun şekilde döllenmediği anlamına gelmez, bunun sebebi ise yumurta sarısının oluşumu sırasında tavuktaki bir kılcal damar sorunudur. Bunun nedenleri değişik olabilir.

Kümesteki hayvanların beslenme şekilleri gibi etkenler vardır. Ancak bu durum kümesin sağlıksız olduğu anlamına da gelmemektedir. Kısacası, kan lekeleri görünüş olarak hoş olmayabilir ama oldukça olağandır.

Kan lekelerinin ticari yumurtalarda görülmesi az olur. Çünkü bu yumurtalar piyasada çıkmadan önce özel bir yöntemle taranır ve sorunlu olarak ayıklanır. Andaç seyrek te olsa gözden kaçanlarda bu lekeler görülür.

Ticariler dışındaki yumurtalarda, çiftliklerde aldığınız ürünlerde görülmesi daha sık yaşanır.

  Kan lekesi varsa ne yapılmalıdır?

Uzmanlar, kan lekesi görülen yumurtaların hem beslenme hem de kimyasal açıdan güvenle tüketilebileceğini söylüyorlar.

Kan lekelerinden rahatsız olduğunuzda bir bıçak yardımıyla lekeyi alıp kahvaltıya devam edebileceğimiz belirtiyorlar.

 Sanılanın aksine,sağlığınıza bir zararı olmadığını öğrendikten sonra, gönül rahatlığı ile yumurtanızı tüketebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
1

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..