Yapılan araştırmaya göre insanların %90’ı Tavuğu pişirmeden önce yıkıyor. Ancak bunun sağlık için zararlı olduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Peki neden zararlı, doğru yöntem hangisi? Ne Yapmalıyız? Tüm bu soruların cevabını yazımızda verelim.

Tavuğu Pişirmeden Önce Yıkamak Neden Zararlı?

Philadelphia’daki Drexel Üniversitesi’nden Dr. Jennifer Quinlan  konuyla ilgili devlet tarafından finanse edilen bir araştırmaya katıldı ve sonuçlar herkesi şaşırttı. 

Dr. Quinlan ,araştırmada insanların %90’ı tavuğu yıkıyor ve bu uygulama bakterileri ortadan kesinlikle kaldırmıyor, tam tersine çiğ tavuğun içerdiği zararlı bakterileri yıkama esnasında , mutfak tezgahına,ellere ve üzerinize yayıyor ve böylece enfeksiyon kapma riski ve gıda zehirlenmesi riski büyük ölçüde artıyor‘ diye belirtti.

Yıkayarak Bakterilerden Kurtulamıyoruz ! Su Bakterileri Öldürmez !

Birleşik Krallık Gıda Standartları Dairesi pişirilmeden önce Tavuğun yıkanmasının zararlı olduğunu açıkladı.

Uzmanlar Çiğ tavuğun yıkanmasının çapraz kontaminasyon sonucu kampilobakter enfeksiyonuna yakalanma riskini arttırdığı konusunda farkındalık yaratmak istiyor.

Peki Ne Yapmalıyız?

*Çiğ Tavuğun paketini açtıktan hemen sonra pişirilmeye hazırlanmalı .

* Yıkamadan pişirilmeli.

*Çiğ Tavuğa Dokunduğunuzda Eller ,İyice Yıkanmalı.

*Kesme işlemini yaptığınız bıçak ve kesme tahtasını başka bir yiyecek için kullanmadan önce ,güzelce yıkayın.

*Kampilobakter bakterilerini öldürebilmek için, pişirmeye hazır hale getirdiğimiz Tavuğu buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde kısa süre bekletmeli.

*Tavuğu İyice Pişirmeli.

Zehirlenmenin Belirtileri Nelerdir ?

Ateş

Halsizlik

Mide Krampları ve Mide Bulantıları

İshal

Gıda Zehirlenmesi genellikle birkaç gün sürüyor fakat uzun vadede düşünüldüğünde bağırsak sendromu ve Sinir Sistemini etkileyen Guillain -Barre Sendromu gibi tehlikeli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Bu rahatsızlıklar ise; ölüme neden olabiliyor.

Özellikle İleri Yaştaki Yetişkinler ve 5 yaş altındaki çocuklar Risk altında.

Alışkanlık Haline Getirdiğimiz Tavuk Yıkama İşleminin Yanlış Olduğunu , Tüm Değer Verdiklerinizle Paylaşın Lütfen, Sağlığınızı Tehlikeye Atmayın !!!

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
1
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..