Pratik ve şık perde tutacakları ile , Stor perde, modernliği ve sadeliği  ile çoğumuzu ele geçirmiş olsa da, kullandıktan bir süre sonra, tül perdelerimizin rahatlığını ve şıklığını özlemişizdir. Perdeler yazın özellikle kontrol etmesi zor olan ürünlerden biridir.

Pencereyi açmak isteriz, ama perdemizin güzelliğini kaybetmek de istemeyiz .İşte Tül yada fon perdelerimizin hem daha derli toplu durmasını  hem de daha şık durmasını  sağlayabileceğimiz, neredeyse maliyetsiz bir çalışma. Yapabileceğiniz birkaç perde tutacağı çalışmalarını derledim, çok daha farklı fikirler de bulunabilir tabi ama bunlar ;göze hitap eden aynı zamanda hızlıca yapabileceğimiz, şık ve pratik çalışmalar.

MALZEMELER:

*Plastik Kova

*Maket Bıçağı

*İp

*Bant

YAPIM AŞAMASI:

1.Büyük boy yoğurt kabını veya eski  plastik kovanızı kullanabilirsiniz bu çalışmada. Şeklinin yuvarlak olması, perde tokası ile perdenin arkasına takacağınız sabitleyicinin açı almasını sağlayarak ,perdenizin daha rahat bir şekilde sabitlenmesini sağlayacaktır.

2.Ortasında bir boşluk oluşacak şekilde yayık bir ‘O’ harfi çizin kalemle ve ardından maket bıçağı yardımı ile şekli kesin.

3.Oluşturduğunuz bu parçayı, üzerine ister çift taraflı bant yapıştırarak ,ister silikon tabanca yardımı ile, perdenize uygun renk ve dokuda iple, hiçbir yerinde açıklık kalmayacak şekilde güzelce sarın.

4.Tutacak parçayı hazırladıktan sonra, arkasına sabitleyici olması için, uzun bir kalemi süsleyebilir veya örgüde kullandığımız mili aynı iplerle etrafına doladıktan sonra kullanabiliriz. Bu kadar basit arkadaşlar:)

Diğer bir Perde Tutacağı Çalışmamızda ise Gerekli Malzemeler:

*Cd

*Maket Bıçağı

*Kurdele

*Yapıştırıcı

1.Bu çalışmada boş bir Cd’ nin orta kısmını maket bıçağı yardımıyla çıkarıyor, geniş bir çember elde ediyoruz.

2.Cd’nin üzerine biraz yapıştırıcı sürüyor ve ardından etrafını kurdele ile sarıyoruz.

3.Her tarafı kurdele ile sardıktan sonra ,istediğimiz süslemeleri yapmaya geçebiliriz. Kurdele ile yapılabilecek en güzel çalışma tabi ki; çiçek motifleri olacaktır, ortalarına küçük inciler takarak ,güzel çiçekler yapar ve bunları çemberinizi çevreleyecek şekilde yapıştırırsınız.

 

 

4.Sabitlemek için arkasına ,aynı kurdele ile süslediğiniz mil veya uzun bir tahta parçası kullanabilirsiniz.

Bu çalışmayı  da paylaşmasam olmazdı Arkadaşlar:) Çünkü hem çok şık, hem yapımı oldukça basit hem de iş görür bir çalışma ,malzeme de oldukça az  :

*Keçe

*Makas

1.Yuvarlak olarak keçenizi kesin, geniş bir tabağı ölçü kalıbı olarak kullanabilirsiniz.

2.Uç kısımlarını yaprak motifi verecek şekilde kesmeye başlayın, ister düz ağızlı bir makasla, ister kıvrımları olan bir makasla kesebilirsiniz.

3.Sert bir keçe kullanırsanız kendiliğinden dönüşler yaparak perdenizi kavrayacaktır. Eğer yumuşak keçelerden kullanmak istiyorsanız,  iki keçeyi aynı ölçülerde kestikten sonra ,gene birer santimlik aralıklarla kesiyoruz, iki keçenin arasına ,tel yapıştırıyoruz ve böylelikle istediğimiz kıvrımları vererek, perdemizi içine almış oluyoruz.

Son olarak çok daha farklı ve çok daha kolay bir çalışmamız var.

Tek yapmanız gereken kupalarınızdan birinin altını çıkartmak olacak,kestirmeniz gerecek evde yapmanız zor belki ama ,alt parçayı çıkardıktan sonra oldukça basit. Zımparalarsanız daha iyi olur,kesiklere sebebiyet vermemesi için.Tutması gereken alana ise,bir asma aparatı çakıyorsunuz,Perdeyi kesiğin içinden çıkarıyorsunuz ve sonuç bu:

 

Umarım bu 4 fikirden biri size de ilham kaynağı olmuştur, ben mutlaka evimde kullanacağım.

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..