Kağıt ve peçeteyle ,çok kısa sürede. harika bir dekoratif obje elde etmeniz mümkün. Özel günleriniz çok daha şık hale gelecektir , ayrıca biraz daha yaratıcılığınızı kullanarak, oda sarkıtı veya oda kapı süsü yapımında süsleme malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Çok kısa sürede , çok pratik bir şekilde elde edebileceğiniz bu çalışma için bakalım neler lazım.

 

GEREKLİ MALZEMELER:

*Tel

*Peçete

*Yapıştırıcı

*Kurdele

YAPIM AŞAMASI:

 • Öncelikle seçeceğiniz tel esnek olmalı, istediğiniz şekli kolayca elde edebilmenizi sağlamalı. Bakır tel uygun olacaktır. Eğer çok ince bir tel edinmiş iseniz, ikiye katlayarak kullanabilirsiniz.

 • Yapıma bacaklardan ve kollardan başlıyoruz. Eşit uzunlukta kestiğimiz dört parçayı bacaklar ve kollar için kullanacağız. Her birini ortadan ikiye katlıyor, merkez noktasından başlayarak birbirine doluyoruz ve kalınlaştırıyoruz. Bitirdikten sonra,elimizle kıvrım oluşmuş tel kısımlarını aşağıya doğru çekiyor ve sopa şeklinde iki düzgün bacak ve kol elde ediyoruz.

 

 • Bacakları ve kolları en uç noktalarından birbirine sabitledikten (kıvırarak) sonra bir kenara alıyor ve gövdeyi yapmaya başlıyoruz.

 • Gövde için daha uzun ölçülerde kestiğimiz telimizi ikiye katlıyoruz. Orta noktasını buluyor, balerinimizin kafa kısmını oluşturmak için, iki parmağımıza teli doluyoruz ve üç tur sarıyoruz. Yuvarlak bir şekil elde ettikten sonra, birkaç kez sağdan ve soldan(iki tel olduğu için) içinden geçirerek sabit bir şekil elde ediyoruz.

 • Kafasını oluşturduktan sonra, gövde kısmını oluşturmak için, telleri birbirine doluyoruz, istediğimiz gövde uzunluğuna geldiğimizde, artık bacakları ve kolları ekleyebiliriz. Gövdeden artan iki tel açıkta kalacaktır, bunu eklediğimiz kol ve bacakları sabitlemek için kullanıyoruz.

 • Artık tüm parçalar tek vücutta buluştu, sıra geldi balerinimizi giydirmeye. Peçeteleri tek kat haline getiriyoruz. İnce uzun şeritler halinde kesiyoruz.

  ?
 • Bir kabın içine, tutkal(sıvı yapıştırıcı) döküp sulandırıyoruz, peçeteleri yapıştırıcının içine sokuyor, suyunu süzdükten sonra, telin etrafını peçetelerimizle tamamen kapana kadar doluyoruz.

 • Artık elbisemizi giydiriyoruz. Seçtiğimiz renkteki peçeteleri tek kat haline getiriyoruz.

 • Orta noktasından tutuyor, yuvarlak bir şekil elde edecek şekilde külah şekline getiriyoruz ve alt kısmını kesip, yukarısı incelen ,altı genişleyen bir model elde ediyoruz.

 • Kırıştırmak için, sağa sola döndürüyoruz. Üst kısmını bel kısmı olarak kullanacağımız için, kafanın geçebileceği kadar bir delik açıyoruz. Kafadan aşağı geçirip eteğimizi giydiriyoruz.

 • Bu şekilde eteklerimizi üç kat giydiriyoruz. En üst kat eteğimizi daha yukarıya doğru(göğüs kısmını geçecek kadar) çekiyoruz.

 • Göğüs altına ,bir kurdele bağlayarak elbisemizi tamamlamış oluyoruz. Durmasını istediğimiz şekli veriyor , kollarını yukarı,sağa sola veya bir bacağını yukarı dans edercesine, istediğiniz şekli verebilirsiniz.

ÖNERİLER:

İsterseniz balerinlerinize yüzler yapabilirsiniz, kalem veya küçük kağıt yapıştırmaları kullanabilirsiniz.

Uygun bir renk peçete ile şapka yapabilirsiniz, aynı etek kısmını yapar gibi tek fark tepe kısmını kesmiyor, kıvırıp sivri hale getiriyoruz.

 

İplere dizerek uçan balerinlerle de odanızı canlandırabilirsiniz. Araya boncuklar geçirebilirsiniz, misina ipi ile çalışırsanız,ip görünmeyeceği için ,havada dönene balerinler harika görünecektir.

Ayrıca peçete yerine, cupcake kalıplarında kullandığımız kağıtları da elbise için kullanabilirsiniz, isterseniz tüllerden de harika elbiseler yapılabilir.

 

Peki ya, balerinlerimizi koyu renk bir peçete ile çalışsak, altlarına da ince tahta parçalarının ucuna bağladığımız otlarla sopa oluşturup Cadı yapsak ne dersiniz? Bence Harika görünüyorlar 🙂

 

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..