Nasırlar genelde ayak baş parmağında veya ayağın diğer bölgelerinde oluşur. Bu problem el veya ayaklara sürtünme veya baskı sonucu oluşur, cilt kendini enfeksiyon kapabilecek su kabarcıkları veya ülserlerden korumaya çalışır. Başlarda nasır ağrı veya rahatsızlığa yol açmasa da, zamanla çok acı verici olabilir, yürümeyi ve günlük aktiviteleri zorlaştırabilir.

Birçoğumuz kuru ve kalın deri olan nasırı koparma veya kesme hatasını yapar. Ancak bu çok acı verebilir ve açık deri enfeksiyon kapıp daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden nasırlardan kurtulmak için alternatifler aramalıyız ve uygulama sürecinde sabırlı olmalıyız.

Evde doğal olarak nasırı temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler olsa da diyabet veya kan dolaşımı sorunu yaşayan kişilerin doktorlarına başvurmasını öneriyoruz. Evde uygulanacak yöntemlere karşı bir sorununuz yoksa, nasırlardan kurtulmak için aşağıda vereceğimiz önerileri kaçırmayın.

Doğal olarak nasırlardan korunmak ve kurtulmak

  • İlk yapmanız gereken rahatsızlığa yol açan ayakkabılarınızı değiştirmek. Genelde ayakkabı özellikle ayak başparmağının sonuna doğru çok sıkıdır, bu da lezyon oluşumuna sebep olur. Durum değişmezse nasırları tamamen ortadan kaldırmak zor olacaktır. Elinizden geldiğince havadar ayakkabılar giymeye çalışın. Kapalı ayakkabılar giydiğinizde çorap giyin.
  • Ayağınızı sürekli temiz ve kuru tutun, ter önleyici ve çorap kullanmayı unutmayın.
  • Zor bir günün ardından ayaklarınızı biraz sıvı sabun eklediğiniz sıcak suya sokun. 10 dakika ayaklarınızı bu suda bekletin, rahatlayacaksınız.

Nasırlardan kurtulmak için doğal yöntemler

Ponza taşı

Bu yöntemi uygulamak için önce ayaklarınızı 20 dakika suda bekletin. Sonra, bir ponza taşını nasırların üzerine yanlara doğru sürtün.

Taşı ve ayağınızı arasıra durulayın, böylece sürtme sırasında çıkan deriyi temizleyin. Deriye ulaşana kadar sürtmeye devam edin ama sağlıklı deriyi almamaya dikkat edin. Ayağınız pembe olduğunda ve nasırda değişiklik fark ettiğinizde durabilirsiniz.

Sarımsak ve limon tedavisi

Limon ve sarımsakla uygulanan bu yöntem nasırla oluşan ölü deriyi alır ve nasırı kaldırmak için deriyi yumuşatır.

Yapmanız gereken tek şey bir kaşık kuru papatya ile limon suyunu ve bir diş ezilmiş sarımsağı karıştırmak. Bunu etkilenmiş bölgeye uygulayın, 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Sodyum bikarbonat

Sodyum bikarbonat hem ekonomiktir hem de kolay bulunur. Rahatsız eden ve acı veren nasırlardan kurtulmak için idealdir.

Üç yemek kaşığı sodyum bikarbonatı ılık suda eritin ve ayağınızı 30 dakika içinde bekletin.

Soğan, limon ve tuz tedavisi

Bu yöntemle nasırda biriken ölü derileri ve bakterileri temizlersiniz. Limon ve soğan deriyi yumuşatır ve tuz ölü derinin doğal olarak soyulmasını sağlar.

Bir soğanı doğrayın ve nasırın üstüne koyun. Üzerine birkaç damla limon suyu ve tuz koyun. Bir bandajla kapatın ve tüm gece bekletin, bu prosedürü her gece uygulayın.

Domates tedavisi

Nasırları yumuşatıp temizlemenin bir diğer yolu da domatestir. Bu malzeme sert nasırı yumuşatmaya ve çıkmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Domatesin posasını çıkarın ve doğrudan etkilenmiş bölgeye uygulayın. Sonra, bir bandajla kapatın ve tüm gece bekletin. Uyumadan önce her gün uygulayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..