Günlük hayatınızı daha kolay hale getirecek,mutfakta yemeklerinizi ve temizliğinizi yaparken zamandan ve enerjinizden tasarruf etmenizi sağlayacak püf noktalarını sizlerle paylaşmak istedik.

İşe Yarar Püf Noktaları :

Eldeki ve bulaşıklardaki balık kokusundan kurtulmak:

Balık kokusu elinize sindikten sonra kurtulmak gerçekten çok zordur.Ancak bu şekilde ,kokudan kolayca kurtulabilirsiniz.Elinizi önce soğuk suyla durulamak, ardından sirke ya da limonla silmek kokudan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sirke ve limon gibi basit malzemeler, bir solüsyon görevi görür ve içlerindeki maddeler sayesinde balık kokusunu yok eder.

Kirli tavayı temizlemek için

Bunun yerine uygulanabilecek yöntemlerden biriyse şu: Kirli tavanın içine bol miktarda su ve bir yemek kaşığı kadar bulaşık deterjanı koymak, 5-8 dakika kadar bu karışımı ocağın üzerinde kaynatmak, gerekli görülürse yumuşak uçlu bir fırçayla hafifçe fırçalamak ve durulamak.

Aynı şekilde daha kolay ve bilinen bir yöntem olarak, içi lekeli tavanın içine sıcak su koyup bir gece bekleterek de lekelerin yumuşamasını ve kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Soğan keserken gözlerin yaşarmaması için 

Soğan keserken gözleri yaşarmayan neredeyse yok, doğruya doğru. Bunun için de birçok farklı yöntem öneriliyor, o yöntemler içinden en çok bilinenlerden biri de şu oluyor: Soğan keserken gözlerin yaşarmaması için bıçağı soğuk suya batırıp çıkarmak.Gerekli olursa işlemi tekrarlamanız öneriliyor.

Yumurtaların kabuğunu hızlı soyabilmek

Çok haşlanmış yumurta kolayca soyulur. Taze yumurta daha zor soyulur.
Haşlanmış yumurtalar 15 dakikalığına soğuk suda bekletilebilir ama su, buzlu su olmalı ve ardından akan soğuk suda temizlenmelidir.
Yumurtanın kabuğunu daha pişerken çatlamaması için onu tek tek pişirmemek, ikili ya da üçlü olarak haşlamak önemlidir.

İçecekleri Hızla Soğutmak

Sıcak bir içeceği hızlıca soğutmak için buz ve tuz karışımının olduğu bir kasenin içine koymanız işe yarayacaktır.

Buz dolu bir kasenin içine tuz eklenip bekletildiğinde tuz, buzun erime sıcaklığının düşmesine neden olur. Dolayısıyla içinde bekletilen sıcak içeceğin de daha hızlı soğuması mümkün olur.

Soğanların acılığını almak için

Soğanları dilimledikten sonra doğrudan salatada ya da farklı bir yemekte kullandığınızda fazla acı gelebiliyor. İşte bu acılıktan kurtulmak aynı zamanda soğanın da lezzetli kalmasını sağlamak için çok eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntem var: Soğanları doğradıktan sonra üzerine sıcak su dökmek ve 1-2 dakika bu şekilde beklettikten sonra suyunu süzüp kullanmak. Bu yöntemle hem soğandaki acılığı alıyor hem de diri kalmalarını sağlamış oluyoruz.

Haşlanmış patateslerin kabuklarını kolayca soymak


Haşlanmış patatesleri kolayca ve elinizi yakmadan soymak için 1-2 dakika buzlu suda bekletmeniz yeterli.

Hamuru daha pofuduk yapmak için

Karbonatın hamuru kabartmasını sağlamak için asidik bir malzemeyle bir araya getirmek gerekiyor. karbonatı sirke ya da limon suyuyla karıştırırsanız,işlem sonucunda karbondioksit oluşuyor ve hamur kabarıyor.
Karbonatı kuru malzemelerle ve asidik malzemeyle (sirke ya da limon suyu) karıştırmak, ardından sıvı malzemelerle buluşturup hızlıca, aşırıya kaçmadan yeniden karıştırmak yada yoğurmak gerçekten çok daha kıvamlı,pofuduk hamurlar elde etmenizi sağlıyor.
Ama bu yöntemi kullanırken sirke yerine limon suyu gibi daha asidik bir içerik kullanmak daha da uygun.

Bu ipuçları aklınızda bulunsun,sevdiklerinizin de hayatını kolaylaştırmak için bu işe yarar bilgileri paylaşmayı unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..