Makarna büyük -küçük hepimizin severek yediği doyurucu ve lezzetli bir yemektir.Makarna, protein içeriği yüksek olan durum buğdayından üretilmektedir, B vitamini yönünden zengindir, karbonhidrat kaynağıdır. Bu kadar faydalı olan makarnanın içindeki vitaminler ‘suda çözünebilen vitaminler’ olduğu için haşlama suyunu dökmemelisiniz. Tüm vitaminleriyle yemeniz için, yapımı çok daha hızlı ve kolay , çok lezzetli domatesli makarna tarifimi paylaşayım sizlerle :

MALZEMELER:

*3 Domates

*1 Yemek kaşığı Salça (Biber)

*2 Kaşık Yağ

*2 çorba Kasesi Makarna

*1 litre Su

YAPIM AŞAMASI:

  • Geniş bir tencereye yağı dökün,salçayı kavurun.

  • Küçük küçük doğradığınız domatesleri dökün.

  • Baharatlarını ekleyin,karabiber,tuz. Tencerenin kapağını kapatın.10 dakika kadar domateslerin pişmesini bekleyin.

  • Kaynamış suyu ilave edin. Çorba pişirir gibi biraz daha kaynamaya bırakıyoruz.

  • Makarnayı ilave ediyoruz. (Burda dikkat etmeniz gereken ,çok fazla sulu ,çok fazla makarnalı olmamasına özen göstermek, makarnaların haşlanınca genleşeceğini unutmayın )Fotoğraftaki gibi,makarna çorbasına benzer olacak,zamanla suyunu çekecek.

  • Kapağını kapatmadan 10 dakika bu şekilde makarnayı pişirin.Ocaktan alın.

  • Biraz sulu bırakın, Servis öncesi 5 dakika bekleyin,suyunu daha da çekecektir. Dilerseniz üzerine kaşar rendesi serpebilirsiniz.Artık hazır,AFİYETLE YİYİN 🙂

NOT: İsterseniz bu tarife diğer sebzelerden de ekleyebilirsiniz (kırmızı ve yeşil biber, kabak,patlıcan,mısır) ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ, Makarna Suyu’nu dökmeden hem Tüm VİTAMİNLERE kavuşabilmek, hem sosun tüm makarnayı kaplamasını sağlamak, lezzeti arttırmak. Ayrıca tek tencereyle işi hallediyoruz,süzme derdi elini yakma derdi ,bulaşık derdi en aza iniyor 🙂 Bir kez deneyin,makarnayı hep böyle yapmak isteyeceksiniz.

Domatesli Makarna haricinde yapacağınız tüm makarna haşlamalarınızda , SUYU DÖKMEYİN ; VİTAMİNİ kaybetmeyin;  Çorbalarınıza ilave edin,göreceksiniz çok daha lezzetli olacak çorbalarınız .Buzluk poşetlerinde buzlukta muhafaza edip ,gerektiğinde kullanabilrsiniz.

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..