Halıdan, koltuktan, kıyafetlerinizden … leke çıkartırken dikkatli olmamız gerekenler nelerdir ? Özellikle çocuklu evlerde çok karşılaşılan leke , çizme, dökme eylemleri anne babalar tarafından hemen çözüme kavuşturulmak ister, çok aceleci davranınca da işleri olduğundan beter hale getiririz.

Şimdi aklımızda bulunsun, Sakince Kirlerden , İzlerden , Lekelerden, Derine İşlemeden ,Kendimizi Yormadan Nasıl Kurtuluruz Bakalım:

1.Sakız Yapışmışsa: Büyük parçaları elinizle alın tabi ama kalan inatçı kısma müdahale etmeyin, Tek Yapmanız Gereken: Buz parçası koymak, ben buzlukta her zaman yanıklar için kullanılan buz kompresini bulundururum, hem uygulama yaparken çok su salmaz hem işe yarar ,Bugün koltuğuma yapışan sakızı bu basit yöntemle 5 dakika içinde çıkardım.

2.Çay ,meyve suyu gibi renkli içeceklerden döktünüz ise; önce ılık su ile silin, sabun ve sabun içeren bir deterjanla silerseniz lekenin daha da derine inmesini sağlamış olursunuz. Anında müdahale edemediniz, leke uzun süre kaldı ise; lekenin üzerine biraz limon sıkın,biraz da tuz dökün,5 dakika bekleyip,ıslak bir bezle silin. Diğer bir yöntem, sirkeli su ile silip, durulamaktır.

3.Halıdaki lekeyi çıkartmak için çok fazla leke giderici kullanırsanız, çok fazla su kullanmak zorunda kalırsınız, Eğer halınızı balkondan seremeyecekseniz veya  su çeken bir halı makineniz yok ise ; halıdaki su lekesi, çıkartmak için uğraştığınız lekeden daha da kötü görünecektir 🙂

4.Halıdaki yanık izi için, ince zımpara yapabilirsiniz. Ancak izden kurtulmak  için çok fazla bastırmayın, dokusunu bozar iseniz ; yıpranmalar,temiz kısımla , yanık giderilmiş kısım arasında fark yaratacaktır.

5.Her lekenin üzerine sıcak su dökmeyin. Bu lekenin tüm dokuya nüfuz etmesine sebep olabilir.

6.Kahve lekelerinde yapmanız gereken , lekeye tuz döküp biraz beklemek. Eğer kıyafetinizde ise ,yıkayın, koltuk veya halıda ise; ıslak bezle silip durulayın. Biraz daha zor ama etkili olan yöntem ise; ıslak bezle sildikten sonra, gliserin damlatıp, tekrar yıkayın halıda ise silin.

7.İnatçı cam lekelerinden kurtulmak için bu lekeleri tel veya benzeri cisimlerle çıkarmaya çalışmayın. Orlonbez üzerine krem deterjan dökerek temizleyebilirsiniz. Böylece camı çizmezsiniz. Ayrıca pencere camlarınızın pırıl pırıl olması için temizlik suyuna bir tutam tuz ilave edip camları bu su ile de silebilirsiniz. Sirkeli -su karışımı ile silmek bir diğer yöntemdir.

8.Mutfak eşyalarınız üzerindeki yağ lekelerinde kurtulmak için, deterjanla yıkayın,hafif nemliyken ,üzerine karbonat dökün, bir süre bekleyin,bulaşık süngeriyle ovalayarak yağdan arındırın. Özellikle yağdanlıklar , sürekli yağ tutarlar,bu şekilde temizlerseniz ilk günkü gibi pırıl pırıl olacaktır.

9.Leke küvet ve lavabonuzda ise; temizliğe başlamadan önce 2 su bardağı sirkeyi alıp bir güzel kaynatın daha sonra bu kaynamış sirkeyi temizlemek istediğiniz bölgeye dökün ve bu bölgeleri ıslak bez yardımı ile silin. Kısa sürede kirden kurtulmuş ,ışıl ışıl lavabolara ve küvetlere kavuşmuş olursunuz.

10.Son olarak eğer lekeler için Kimyasal bir ilaç kullanmamız gerekiyor ise, tek bir ilaç kullanın, bazı ilaçlar tepkimeye girerek sağlığa zararlı gazlar ortaya çıkararak ,gerçekten insan sağlığına büyük zarar verebiliyor.

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..