Lastikten Ponponlu Şık Puf Yapımı – Kendi Puf Koltuğunu Yap . Eski araba lastiklerinden harika puflar yapabilirsiniz .Bu çalışmada iki ayrı çalışmayı birleştiriyor ,işe yarar ve şık görünüşlü bir mobilya elde ediyoruz. İlk olarak lastiğimizi puf haline nasıl getiririz, ikinci olarak puf haline getirdiğimiz lastiğimizi ponponlar ile nasıl süsleriz bunu görelim.

GEREKLİ MALZEMELER:

*Lastik (Tekerlek)

*Tahta (Sunta)

*Matkap

*Çivi

*Ayaklıklar

YAPIM AŞAMASI:

 • Tüm malzemeleri bir araya getirin. Lastiği ev içinde kullanacağınız için, temiz olması ve kokusuz olması gerekiyor. Çalışmaya başlamadan önce güzelce yıkayın, kurutun.
 • Kalın bir bantla lastiğinizin etrafını sarın, böylelikle suntanızı daha rahat tutturacaksınız ,vidaladığınızda pul görevi görmüş olacak, lastik ve sunta arasında boşluğu azaltacaktır.

 

 • Suntayı, lastiğinizin ölçüsüne göre kesin veya kestirin ,çok kalın olmadığı için sunta, kendiniz de rahatlıkla kesebilirsiniz.
 • Suntanızı lastiğinize tutturmadan önce, ayaklarınızı takmalısınız. Orta noktasını bulun ,dört bir tarafa ayakları vidalayın .Ayak olarak tahta, ahşap ayaklar seçmeniz böyle bir çalışmaya konsept olarak daha uyumlu olacaktır, yoksa metalden hazır ayaklar da var piyasada uygun fiyatlı olan, ama bu şıklığı vermeyecektir.
 • Ölçüye göre kestiğiniz, üzerine ayakları vidaladığınız suntanızı artık,  uzun vidalarla ,20 şer santimlik aralıklarla, lastiğinize sabitleyebilirsiniz.

Pufumuzun ham hali hazır ama üzerini ponponlarla kaplayarak çok daha şık hale getirebiliriz.

Şimdi ise ponpon yapımını görelim. Uygulayabileceğiniz birçok farklı ponpon yapma tekniği var, yapacağınız ponpon sayısı fazla ise bu teknik çok daha hızlı sonuç veriyor ve çok daha kolay .Artık iplerden yapacağınız zaman ise; elde sarma tekniğini kullanabilirsiniz.

Ponpon için GEREKLİ MALZEMELER:

*İp

*Makas

*Kumaş

YAPIM AŞAMASI:

 • Bu çalışmada en büyük yardımcınız ,sandalye veya sehpanız olacak. Sandalyenizi veya sehpanızı ters çevirin. İpinizi, istediğinizi kalınlığa ulaştığınızı düşünene kadar sarın, çok cılız olmamasına özen gösterin.
 • Sarma işleminiz bitince, sandalyeden çıkarmayın ,küçük küçük ipler kesin, yaklaşık 8- 10 santimlik aralıklarla bağlayın.
 • Tüm ipe bu işlemi yaptıktan sonra ,ip tomarınızı ,taktığınız yerden çıkarın. Bağladığınız ipin ortalarından kesin.
 • Elinizle yuvarlak hale gelmesini sağlayın .Küçük bir makas yardımıyla ,fazla ipleri kesin. Ortasından bağladığınız ipi kesmeyin ki, kumaşınıza dikerken rahat edin .Aynı ölçüde olmasını sağladığınız, hızlıca elde ettiğiniz ponponlarınız hazır.

 • Pamuklu bir kumaşı, ponponlarınızı dikmek, pufunuzu kaplamak için kullanın. Önce üst yuvarlak kısma uygun parçayı 2 santim pay bırakarak kesin, ardından yan çerçeve kısmını kaplayacak parçayı kesin, her iki parçayı birbirine dikin, takma işlemini yapabilecek kadar bir açıklık bırakın.
 • Pufunuzu kapladığınız kumaşın tersini çevirin, hazırladığınız ponponları ,bir mil yardımıyla arkaya çekin ve sıkıca düğümleyin. Tüm ponponları ,boşluk kalmayacak şekilde tutturduktan sonra ,ters çevirin ve pufunuza kumaş kaplamanızı giydirin.

Kumaş kaplaması yerine ,ponponları direk olarak da pufunuza yapıştırabilirsiniz ama bu şekilde çok daha sağlıklı olacaktır ,kirlendiğinde söküp yıkama şansınız var.

GÜZEL GÜNLERDE KULLANMANIZ DİLEĞİYLE

Mutfağınızı Kendiniz Boyayabilir, Büyük Bir Değişim Elde Edebilirsiniz

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..