WHO (Dünya Sağlık Örgütü) sağlıklı bir diyet için en çok önerilen gıdalar listesine kuru meyveyi koydu. Bununla birlikte, çok az kişi Kuru Meyvelerin nasıl doğru bir şekilde tüketileceğini biliyor, bu yüzden tam fayda sağlayamıyoruz.

Yazımızda Kuru Meyvelerin ve Yemişlerin en sağlıklı şekilde nasıl tüketileceğini aktarıyoruz.

Sorun sadece az miktarda yemek değil. Kuru meyve sadece çiğ yenirken sağlıklı, tatlılara veya yemeklere ilave edilmez. Kuru meyveler günde 50 gramlık dozlarda bir salata veya buğulanmış sebze ile birlikte tüketilmelidir. Bu küçük meyveler diyetinizin ideal tamamlayıcısıdır ayrıca ,çeşitli hastalık ve koşulları tedavi edebilir.

 Kuru meyve ve yemişler düzgün bir şekilde birleştirilirse farklı hastalıklarla savaşabilir. Özel koşullarla mücadele edebilen bazı kombinasyonlar şunlardır:

YÜKSEK KOLESTEROL – BADEM, FINDIK ,CEVİZ

Bu Muhteşem üçlü, kanınızı arıtıp kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilen yüksek seviyede tekli doymamış yağ asitleri içerir. Bu üçlüyü günde 60 gram tüketerek , kandaki kötü kolesterol düzeylerini % 8 düşürebilir, bu da çeşitli kardiyovasküler hastalıkları etkili bir şekilde önleyebilirsiniz.

Fındık kandaki homosistein miktarını, atardamar astarına zarar verebilecek tehlikeli bir bileşimi azaltabilir ve inmeye önlem olacak önemli besin karışımlarından biridir.

KABIZLIK  -CEVİZ , FINDIK,FISTIK

Üzüm ve kuru erik genellikle kabızlık karşı önerilir, ancak tek seçenek değildir. Antep fıstığı, fındık ve ceviz lif bakımından zengindir ve sindirimi uyarır ve kabızlığı hafifletir, aynı zamanda kolon kanseri riskini de azaltır. Kabızlık ve diğer sindirim problemlerini önlemek için bu karışımdan bir avuç her gün yiyin.

FAZLA KİLO – BADEM,CEVİZ, FINDIK

Yüksek kolesterol ile mücadele edebilen aynı fındık kombinasyonu aşırı yağ ile de savaşabilir. Bu Kuru yemişler, gerekli ölçüde tüketildiğinde, kilo verme çabalarınıza çok yardımcı olabilir. Badem, fındık ve ceviz doyurucu özellikleri sayesinde obezite riskini azaltabilir. Bu üçlü kombinasyon, açlıkla savaşabilir ve aynı zamanda sağlıklı bitkisel yağların zengin bir kaynağıdır.

ŞEKER HASTALIĞI – BADEM, ÇAM FISTIĞI, KAJU FISTIĞI , ANTEP FISTIĞI

Bu kurutulmuş meyveler, kardiyovasküler sağlık için mükemmel olan kalsiyum, demir ve magnezyum gibi vücut için eser elementlerin sağlıklı bir miktarını sağlarlar. Çalışmalara göre magnezyum, insülin direncine karşı çok etkilidir ve şeker hastalığını tedavi ederken, potasyum kan basıncını düzenler ve şeker hastalığını önler.

NÖROLOJENERATİF HASTALIKLAR – BADEM VE FINDIK

Demans ve Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın nörodejeneratif hastalıklardır. Badem ve Fındık, yaşla ilişkili kognitif bozukluğu önleyen yüksek E vitamini içeriği sayesinde bu sorunların riskini azaltabilir. Zihninizi keskin kılmak için bu kombinasyondan yeterli ölçüde tüketin.

ADET SANCISI- ANTEP FISTIĞI

Bayanların korkulu rüyasıdır adet sancısı.Bazen, hapların bile yardımı olmaz, ancak,Antep fıstığını düzenli olarak yerseniz , ağrınızı hafifletebilir ve adet döneminizi düzenleyebilirsiniz. Fıstıkta, adet dönemlerinde ağır kanamaları önleyebilecek miktarda B6 vitamini bulunur. Vitamin aynı zamanda ,adet dönemlerinizdeki yeme isteğiniz ve açlığınız ile mücadele ederek, aşırı beslemenizi önler.

YORGUNLUK- BADEM

Bademler Kuru Yemişler arasında kesinlikle bir süper stardır – kolestrolü düşürmenin yanı sıra nörodejeneratif hastalıkları önlemenin yanı sıra yorgunlukla savaşabilirler. Bademler atletik performansınızı arttırmak için harika bir doğal kaynaktır. Karbon rezervlerini, oksijen taşınmasını ayarlamak ve metabolizmanızı artırmak için günde 75 gram tüketin.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..