Yaptığımız bazı şeyler var ki kimseye anlatamayız ancak bunu tekrarlamaya devam ederiz.Muhtemelen de duş alırken idrarınızı yapmak da bunlardan birisi.

YouGov tarafından yapılan bir deneyde Amerikanların %61’inin duş alırken idrarını yaptığı tespit edildi. Muhtemelen diğer ülkelerdeki insanlarda da bu oran aşağı yukarı aynıdır.

Kulağa iğrenç ve zararlıymış gibi gelse de gerçekler aslında öyle değil.

İdrar vücut için zararlı değil. Aksine duş alırken idrarını yapanların bazı nedenlerden dolayı sağlıklı bir şey yaptığı düşünülüyor.

1- Çevre için iyi

Sifonu her çektiğinizde 6 litre su harcarsınız. İnsanlar ise genelde 7 kez tuvalete gidiyorlar. Bu da yaklaşık olarak her gün 42 litre su harcadığınızı gösteriyor.

Britanya gibi su konusunda sıkıntı çeken bir ülkede herkes banyo yaparken aynı zamanda idrarını da yapsa yılda 140 milyar litre su tasarrufu yapabileceklerini biliyor muydunuz?

2- Doğal temizleyici

Kulağa tuhaf gelebilir ancak bir nevi asit olarak geçen idrar ile fark etmeden küvetinizi temizliyor olabilirsiniz.

3- Daha az para harcarsınız

Bu özellikle bayanlar için geçerli bir durum. Banyodayken idrarınızı ne kadar çok yaparsanız, bu o kadar az tuvalet kâğıdı kullanacağınız anlamına gelir.

4- Cildinize iyi gelir

İdrarda, cilde iyi gelen ve doğal nemlendirici olan üre bulunur. Cilt bakımı ürünlerinde yer alan üre genelde sentetik olarak üretilir.

Dermatolog Rachel Nazarian, “İdrarda bulunan üreyi zaten cilt bakımı ürünlerinde kullanıyoruz. İdrar neredeyse tamamen sudan ibaret. Küçük bir ölçüde de üre bulunuyor” dedi.

Utanmayın! Bir daha ki sefere banyo yaparken doğanın iyiliği için gerekeni yapın.

Kulağa komik ve tuhaf gelen ancak bilimsel açıdan açıklanabilirliği olan durumu arkadaşlarınızla paylaşın.

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..