Sadece 4 günde evdeki tüm kapılarınızı boyayabilirsiniz. Venge rengi gibi koyu bir renkten nasıl kırık beyaz kapılara sahip oldum ,ne kadara mal oldu, çıkan sorunlar,çözüm yolları…hepsini bu yazıda okuyabilirsiniz.Boya yapmak gözünüzü korkutuyorsa,yapmak istiyor ama tereddütleriniz varsa,boyacı ve boyacı parasını düşünmek istemiyorsanız,lütfen yazıyı okuduktan hemen sonra,boya almaya gidiniz:) Evinize getireceği aydınlık göz önünde bulundurulursa,çekeceğiniz dört günlük zorluk kesinlikle hiç önemli değil. Yeni çıkan su bazlı boyalar işinizi oldukça kolaylaştıracak.

MALZEMELER:

*Polisan x1 Panel Kapı Boyası

*Marshall Astar Boya

*Tiner

*Rulo Fırça

*İnce Fırça

*Kağıt Bant

YAPIM AŞAMASI:

1.Boyamaya başlamadan önce yapılacaklar: 

Öncelikle tüm kapıların kulplarını ve dillerini sökün ( her birini ayrı ayrı poşetleyip bir kutu içinde muhafaza edin,bu aşamayı kesinlikle atlamayın).Küçük bir matkapla kolayca sökülüyor,ilkinde mantığını anlayacaksınız,diğerlerini daha kolay yapacaksınız.Ben ilk yaptığım her işlemde , fotoğraf veya video çekerim,sonrasında nasıl takılacağı ile ilgili problem yaşarsanız,bunu yaptığınıza çok sevinirsiniz:)

Eğer kapıları oldukları yerlerden sökmeden boyamak istiyorsanız,kapıların altına eski gazeteler,poşetler serin,ıslak bezler bulundurun.Daha temiz bir çalışma olsun istiyorsanız,sökün balkona çıkarın,zor gibi görünse de,vidaları söküp alttan iteklediğinizde çabuk çıkıyorlar ve sökerek balkonda çalışırsanız tiner kokusu rahatsız etmiyor. Ben sadece sonuncusunu söktüm,çünkü hemen çalışmaya başlamak zorundaydım.

Cam kapıları boyamadan önce,kağıt bantla camın kapıyla birleşim yerlerini yapıştırın,izole bant olmuyor arkadaşlar :)leke bırakıyor genede ısrar ederseniz,yani kağıt bant bitti ve sadece izole bant var ise,kullanın ,lekeler sirkeli suyla silince geçiyor 🙂

Kasaların boyanmasında ise;duvarla birleşim yerlerine kağıtlar tutarak ince fırçalarla çalıştım ve duvara geçmesini engelledim.

Ön hazırlıkları tamamladıktan sonra ,boyama çalışmasına geçebilirsiniz.

 

2.Boyama İşlemi:

Astar uygulaması için astar boyanıza tiner karıştırmanız gerekiyor,tabi siz benim gibi çok koyu bir renkten açık bir renge geçiş yapmayacak iseniz,çok yakın renklerde değişim yapıyorsanız astara gerek olmayabilir,o zaman işler çok daha basit tabi:) Tüm boyaların arkasında gerekli su yada tiner oranı yazıyor. Astar boyayı 15 tl ye aldım,tiner ise 5 tl ye.

Fırça ile tek kat astar boyayı tüm kapılara ve kasalara uyguladım.Birinci gün böyle bitti.Tabi sabahtan geceye kadar sürdü bu.Tinerli boyalar en az bir gün boyayı emmesi için bekletilmeli.Daha fazla bekletme şansınız varsa siz 2 gün bekletin.

 

Artık boyamaya başlayabilirsiniz,su bazlı olduğu için boyamız,içerisine,arkasındaki talimatları okuyarak  yazılı oranda su ekledim iyice karıştırdım ve fırça yardımıyla boyamaya başladım,damarlı panel kapılarımda fırça kullandığımda daha güzel daha doğal bir görüntü oldu.Diğer kapılarımda rulo fırça kulandım daha hızlı ve düzgün sonuç aldım.

Üçüncü gün ikinci kat boyayı uyguladım.Boyanın rengi ise kum beyazı,ben boyalarımı Koçtaş dan aldım,büyük makinalarda karteladan seçtiğiniz boya rengini ,aldığınız baz boyaya aktarıp karıştırıp hemen veriyorlar.Fiyatı 50tl.Tüm kapıları boyayacaksanız,en büyük boyunu alacaksınız elbette.(2.5litre)

İki kat boya istediğime çok yakın bir görüntü verdi ama üçüncü katı uyguladıktan sonra,tam istediğim rengi elde ettim.Dördüncü günü de boyaların üçüncü katını vurarak geçirdim.

3.Boyama Sonrası

Boyadan küçük cam bir kavanoza biraz ayırın ,ilerde aynı rengi tutturma konusunda sıkıntı yaşamazsınız,ayrıca çizilme ezilmelere karşı elinizde rötuş için bir miktar olması iyi olacaktır.

Boyama esnasında yerlere dökülen boyalar ıslak bezle hemen geçiyor,tabi boyalar su bazlı olduğu için.

Boya kuruduktan sonra artık kapı kollarınızı geri takabilirsiniz,eviniz artık yeni bir görüntüye sahip,hatta odalar daha ferah,koridor daha geniş görünüyor,en fazla kapı koridorlarımızda olduğu ve evlerin güneş almayan yerleri koridorlarda olduğu için koyu renk  kapılar en fazla koridorlarda olumsuz etki yaratıyor.Beyaz kapıları ve duvarına takacağınız aynaları,aksesuarları ile koridorlarınız aydınlanacaktır.

Kesinlikle yapmayın diyeceğim konu ise; kapınızı kapattığınızda tam kapanmasını sağlayan silikon kısımlarla ilgili ,sakın onları boyamayın,kapatmakta sorun yaşayabilirsiniz,ve plastik olduğu için birkaç ay sonra renk sıyrılır,ama zamanla tekrar eski formuna dönüyor 🙂

Umarım size cesaret verebilmişimdir.Ben kapılarımın yeni halinden çok memnunum,size de yapmanızı öneririm:)Bu arada kapılara uygun duvar da gerekti,bir başka yazıda duvarları nasıl boyadım,onu okursunuz 🙂

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
3
Bayıldım
1
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..