Kolanın zararlarını hepimiz biliyoruz. Peki içmek dışında ev temizliğinde, bahçede, yada mutfak eşyalarını temizlemekte kullandığınızda muhteşem işler çıkardığını biliyor musunuz?
1-Mutfak zemininize kola dökün. Bir süre bekledikten sonra fayansların arasındaki lekeleri temizlemek için yerleri silin.
2- Metallerdeki pası söküp atmak için üzerine bir miktar dökmeniz yeterli olacaktır.

3- Banyo ve Lavobolarda kireç ve kirleri çıkarmak için. Diyelim ki, tuvaletinizde her yöntemi deneseniz de çıkaramadığınız lekeler var. Hangi temizleme ürününü kullandıysanız da fayda etmedi. Çözüm çok basit, deterjanlara oranla çok çok ucuz olan kolayı lekeli bölgeye dökün ve yarım saat kadar bekletin. Leke yok olacaktır.

4 – Yağ lekeleri inatçıdır ve birçok deterjan bu lekelere fayda etmez. Fakat artık, en sevdiğiniz kıyafetleri yağ lekesi çıkmadı diye dolabın arka raflarına kaldırmayacaksınız. Onun yerine, yağ lekesi olan çamaşırlarınızla birlikte, çamaşır makinenize biraz da kola ekleyeceksiniz. Tek yıkamada lekenin çıktığını göreceksiniz.

5 – Metal ve gümüş eşyalarınızı parlatmak için harikadır.

6- Böcek ısırıklarında yaralı bölgeye döktüğünüzde ağrıyı kaşıntıyı geçirir.

7- Otlu bölgelere döktüğünüzde oradaki zararlı canlıları öldürür.

8 – Piknikte arılar sizi rahatsız ediyorsa 1 kaba kola koyarak yanınıza koyduğunuzda arılar sizden uzaklaşacaktır.

9- Aşınan araba akülerini hayata döndürmenin yolu bir metal fırçası ve koladan geçiyor. Temizlemek istediğiniz bölgeye biraz kola püskürtüp fırça yardımıyla akünün yüzeylerini onarabilirsiniz.

10- Saç tonunuzun rengini açmak mı istiyorsunuz? Kola burada da imdadınıza yetişiyor aynı zamanda düz saçlarda dalga oluşturur. Saçlarınızı kolayla yıkayın, 15 dakika bekledikten sonra durulayın.

11- Kışın arabanızın ön camındaki buzlardan kurtulmak için büyük uğraşlar sarfetmek yerine Cola dökün ve bir süre bekleyin. Sonuç harika.

12- Kola saç boyasını açar ve hatta çıkartır.

13- Alüminyum folyo ile birleştiğinde, krom alanları etkin bir şekilde cilalar.

14- Camsı seramiklerinizi temizlemek için kola kullanabilirsiniz.
15- Halınızın üzerine biraz kola dökün, iyice ovun ve ardından sabunlu su ile durulayın. Bu her türlü kalem izini çıkartacaktır.

16- Kola gerçek anlamda dişinize zarar verir. Bu yüzden yapay olan takma dişlerinizi mikroplardan ve artıklardan arındırmak için kola içinde bekletebilirsiniz.

17-Yaktığınız tencerelere biraz kola dökün ve kir ve yağı çözsün. Ardından tüm tencereyi iyice durulayın.

İçmek dışında birçok faydası olan kolayı kullanmaya devam edebilirsiniz.Sağlığınızı koruyun.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..