En sevdiğiniz bardağınız mı kırıldı ?  tabak yere mi düştü ? Üzülmeyin, çöpe gitmeyecek. Yeni bir formda başka bir nesne olarak kullanabileceksiniz. Hem şık , hem de düşük maliyetle yapacağınız bu çalışmayla ,ister bahçenize ister balkonunuza renkli ,canlı taşlar dizerek havasını değiştireceksiniz.

MALZEMELER:

  • Çimento-Su

  • Kırık Tabak, bardak,şişe

YAPIM AŞAMASI:

1. Kırık bardaklarınızı bir kutu içerisinde toplayın. Eğ er kullanmadığınız eski tabak ,bardak ,kupa ,hatta renkli soda ve meyve suyu şişelerini kırmak istiyorsanız, iki bezin arasına kırmak istediğiniz şeyleri koyup,çekiç yardımıyla yavaşca vurun. Çok küçük parçalar istemiyoruz ,o yüzden biraz nazik olun 🙂 Kupa bardak saplarını da kullanabilirsiniz, renkli boncuk, renkli taş da olabilir.

2.Bu aşamada , çimetoya ilave edeceğiniz uygun miktarda su ile harcınızı oluşturun.Çok akışkan olmasın ancak yaptığınız çalışma ters çevirdiğinizde çıkacak, bunu da baz alarak çok sert bir kıvam olmasın.

3. Çimentolu harcınızı ,altına bir poşet geçirdiğiniz kabın içine doldurunuz, silikon kek kalıblarından çıkartmak daha da kolay olacaktır.Naylon bir küvette içerisini poşetle kaplattıktan sonra işinizi görecektir.

4. Üzerine kırdığınız taşları ,kenar kısımlarına büyük parçalar , ortaya küçük parçalar gelecek şekilde yerleştirin, biraz bastırın parçalar çimentonun içerisine girsin.

5. Eğer suyunu dışa doğru verirse,kağıt havlu yardımıyla,üstteki suları alın. Çalışmanızı artık kurumaya bırakabilirsiniz.

6. Tam olarak kuruduktan sonra çıkarın. İster balkonda,ister bahçenizde kullanın.Basamak olarak da süs objesi olarak da uygundur. Çimentonun içerisine parçaları iyice yerleştirdinizse, çıkıntı yapmacak ve herhangi bir kesinti veya batmaya sebebiyet vermeyecektir.

Buna Da Bir Bakın : Çalışmayı çocuklarınızla yapmak istiyorsanız, siz harcı hazırlarken ,onlardan malzemeleri biriktirmelerini isteyebilir, sonrasında harca tüm malzemeleri içine ekler,bastırırsınız. Oyuncaklar,boncuklar ,renkli taşlar, şişe kapakları,düğmeler,zarlar …Hem çocuklarınızla vakit geçirir, hem ilginç ve renkli bir çalışma yapabilirsiniz 🙂

Kalıp olarak yuvarlak bir kap kullanırsanız ,böyle bir obje de elde edebilirsiniz.

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
1
Mutlu Oldum
4
Bayıldım
4
Emin Değilim
3
Beğenmedim
1

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..