Eski cam orta sehpamı (masamı) odamdaki televizyon  ünitesine ve odanın konseptine daha uygun hale getirmek için ,tekrardan bir kırık ayna uygulaması yaptım.Çok eski bir sehpaydı,kaliteli olduğu için atmak istemiyordum ama odada orta sehpaya ihtiyacım olduğu içinde başka bir forma sokmak istemiyordum,çünkü ortasındaki mekanizmayı kullanarak avize yapabilirdim ama kendin yap fikirlerindeki ilk amaç,ihtiyacı elindeki malzemelerle,en uygun fiyata mal ederek karşılamak.Önceki çalışmamdan kalan ayna kırıklarımı aldım ve çalışmaya başladım,gerçekten çok beğendim son halini.Umarım size de ilham verebilmişimdir.

MALZEMELER:

*Kırık Aynalar

*Derz Tozu

*Silikon Yapıştırıcı

*Karton veya Tahta

YAPIM AŞAMASI

1.Aynaları eğer kırık olarak temin etmediyseniz,bez bir torbanın içine koyup,çekicin arka kısmıyla vurarak kırabilirsiniz,hem etrafa sıçramasını önlemiş olursunuz hem de hepsinin aynı yerde bulunmasını sağlarsınız.Kırma işleminiz bittikten sonra,bir kutuya alırsanız,yapıştırma esnasında kolaylık olacaktır.

2.Benim orta masam iki bölümden oluşuyor,önce alt kısmını yapmaya başladım,üst kısımdaki camı kaldırarak rahat bir çalışma alanı oluşturdum. Alt kısımdaki hazneye,uygun bir yuvarlak ölçü aradım,fiskos masam tam bu ölçüye denk geldi,o yüzden ters çevirip onun ölçüsünde,2 kat yapıştırdığım kartondan taslak çıkardım.Bu yuvarlak kartonun üzerine kırık camlarımı,teker teker kenarlara sivri parçaların gelmemesine özen göstererek yapıştırdım.

3.Sonra,üst katmana başladım,aynı şekilde tüm yüzeyi kırık aynalarla kapladım.Önce biraz silikon yapıştırıcı sürdüm kullanacağım ayna kırığına,sonra uygulayacağım bölgeye yapıştırdım,her bir parçayı bu şekilde yapıştırarak masamın etrafını döndüm.

4.Bir kaba,derz tozu ve su karışımını hazırlayıp,güzelce kardım.Macun kıvamını alınca kullanıma hazır demektir.Ben uygulayacağım alana göre azar azar hazırladığım için,tam net bir ölçü veremiyorum.Hazırladığım macunu,önce alt parçaya sürdüm ve her yerine eşit şekilde dağıttım.

5.Uyguladığım derz macunu tam olarak kuruduktan sonra,cam bezi ve cam suyu yardımıyla derzin bıraktığı izleri sildim.Çok basit ve hızlı bir şekilde temizleniyor.

6.Silme işlemim bitince,karton parçayı masanın alt kısmına sıkıca yapıştırdım.Bu noktada size tavsiyem,karton yerine ince bir tahta parçası kullanmanız olacak,ayna ve derzin ağırlıyla beraber kartonda form bozuklukları oluyor, çalışmada pişman olduğum tek nokta,tahta kullanmamam oldu 🙁 Gene de bariz bir problem yok,ama bir işi kendiniz yapıyorsanız başkalarının sezemeyeceği hataları hemen fark edersiniz;hatayı yapan kendiniz olunca:)

7.Üst katmana da aynı şekilde derz uygulamasını yaptım ancak ; bu kez daha geniş bir alanda çalıştığım için,derzi cam silme aparatı (ben bu aparatları mutfak tezgahını temzilmede de kullanıyorum,çok işe yarıyor )ile çekerek hızlıca eşit bir şekilde tüm yüzeye dağıttım,kuruduktan sonra temizledim.

Yeni masam kullanıma hazır:) Belki sonrasında ayaklarına eskitme çalışması yapabilirim veya odama uygun bir tonda boyayabilirim.

Bu arada kırık ayna çalışmasını daha önce sitemizde yayınlamıştım.Televizyon ünitemi ve aynamı nasıl yenilediğimin videosunu izlemek isterseniz buyurun arkadaşlar.

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..