Yazın vazgeçilmez meyvesi Karpuzun ,içi dışı vitamin ve faydalı Besin maddeleriyle dolu; ancak sıcak yaz gününde çoğumuzun yaptığı ve karpuzdan daha fazla fayda sağlamamızı engelleyen yanlışı : Karpuzu buzdolabına koymak. Karpuz oda sıcaklığında tutulduğu takdirde sahip olduğu besin maddelerini barındırabiliyor. Soğuk olduğunda ise, birçok vitamin ve besin maddelerini kaybediyor.

Oda sıcaklığında bulundurulmak şartıyla ,Dalından koparılmasına rağmen , çeşitli Vitamin ve faydalı besin maddelerini üretmeye devam eden bu Lezzetli yiyecek, Buzdolabına konulduğunda ,bu özelliğini önemli ölçüde kaybediyor.

Farklı sıcaklıklarda 5 , 12 , 21 derecelerinde muhafaza edilen karpuzlarla yapılan araştırmada, 21 derecede tutulanlarda Likopen% 40 ve Beta Karoten% 50 ila 139 daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Oda sıcaklığında bulundurmanın çok daha faydalı içerikler barındırdığı araştırmayla da sonuca bağlanmıştır.

Karpuz, Likopen ve Beta karoten gibi Karotenoid bileşiklerin zengin bir kaynağı olup, kanserle mücadeleden güneşle ilgili cilt hasarını önlemeye kadar birçok sağlık yararına bağlı doğal antioksidanlardır.

ÖNERİLER :

♥Oda Sıcaklığında tutarak,artışı devam eden vitamin ve diğer faydalı besin maddelerinin oluşumuna izin verelim ve Buzdolabına koymayarak mevcutta olan vitaminlerin azalmasını engelleyelim.

♥Kestikten sonra bozulmaması için kalan kısmını buzdolabında muhafaza edelim.

♥Soğuk olmazsa yemem diyenler için ise, yiyeceğiniz zamana kadar oda sıcaklığında tutun , servisten hemen önce soğutun.

♥Son olarak , Karpuzu kesmeden önce mutlaka yıkayın.

Karpuz Kabuğunun faydaları ve tüketim şekli ile ilgili yazımızı da incelemenizin faydalı olacağını düşünüyorum, Sağlıklı ,Huzurlu Günler.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..