Şişkinlik, sindirim sisteminizdeki çeşitli problemlerden dolayı oluşur ve müdahale etmezseniz sizi uzun süre rahatsız eder. Şişkinlik hem daha kilolu görünmenize sebep olur hem de hareket alanınızı kısıtlar. Hemen her gün yaşadığımız karında şişkinlik probleminin çözümü ise çok basit. Karında şişkinlik problemini ortadan kaldırmak ve “şişkinlik nasıl geçer?” sorusuna cevap bulmak için işte yapmanız gerekenler…

BESİN ALERJİNİZ OLABİLİR!

Alerjiniz olan gıdaları tüketirseniz bu size fazla gaz üretimi ve şişkinlik gibi sorunlarla geri dönebilir. Laktoz intoleransı, şişkinlik dahil birçok sindirim sorununa sebep olur. Süt içerisinde laktoz barındırır, bu yüzden süt tüketimine dikkat edilmelidir. Aynı şekilde fruktoz intoleransı da şişkinliğe neden olabilir. Gaz ve şişkinlik yumurta alerjisinde yaygın görülen belirtilerdir. Ayrıca birçok kişinin buğdaya ve glütene alerjisi vardır. Bu, şişkinlik dahil sindirim üzerinde çeşitli olumsuz etkilere yol açabilir.
GIDA GÜNLÜĞÜ TUTUN!

Lifli gıdaların sağlığa birçok faydası vardır. Ancak bazı yüksek lifli gıdalar fazla gaz üretimine sebep olabilir. Fasulye ve mercimek gibi yüksek lifli gıdaları tüketirken dikkatli olun. Hangi yiyeceklerin şişkinliğe sebep olduğunu anlamak için bir gıda günlüğü tutmaya çalışın.
PİPET KULLANMAYIN!

Sindirim sisteminde iki gaz kaynağı vardır. Biri, bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilen gaz, diğeri de yediğiniz veya içtiğiniz zaman yutulan hava veya gazdır. Burada en büyük suçlu gazlı içeceklerdir (soda veya gazlı içecekler). Ne olursa olsun gazlı içeceklerden uzak durmaya çalışın. Aksi takdirde şişkinlik hissi kaçınılmaz olur. Gazlı içeceklerden uzak duramıyorsanız veya ara sıra kaçamak yapacaksanız pipet kullanmayın. İçeceklerinizi içerken pipet kullanmanız durumunda bolca hava yutacaksınız. Bu durum anında karnınızda şişkinlik olmasına sebep olacak.
PORSİYONLARI KÜÇÜLTÜN!

Yemeklerde doyduğunuzu hissettiğiniz anda yemeye devam etmeyin. Bir öğünde çok fazla yemek tüketirseniz mideniz bunu sindirmekte zorlanır. Bunu önlemek için daha küçük porsiyonlar tüketin. Gerekirse ara öğünler yaparak bu dengeyi sağlayın. Yemeklerde aşırıya kaçmak şişkinlik yaratabilir. Bu da size rahatsızlık verecektir.
EN HIZLI ÇÖZÜM İÇİN PROBİYOTİK ŞART!

Probiyotik takviyelerinin sağlığa birçok faydası vardır. Bu yüzden bu yöntemi denemek oldukça yararlı olacaktır. Takviyelerin etkisini göstermesi biraz zaman alabilir bu nedenle sabırlı olmalısınız.
HALA GEÇMİYORSA…

Eğer şişkinliğiniz hâlâ devam ediyorsa başka bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir. Sindirim sisteminizi etkileyen sorunlar başka hastalıkların habercisi niteliği taşıyacağından, bu tür sorunlarda bir doktora danışın. Ancak birçok durumda şişkinlik hayatınızda yapacağınız basit değişiklerle azaltılabilir. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemektir.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..