Kullandığımız ilaçların bizleri iyileştirmesi ve sağlığımıza kavuşturması gerekir. Ancak bazı ilaçlar sağlığımıza son derece zararlı olabiliyorlar.

Bu nedenle kullandığımız ilaçların prospektüsünü okumak ve yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli.

İlaç kullanırken tükettiğiniz bazı yiyeceklerin ilaçların etkisini azalttığını ve sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğini biliyor muydunuz?

Söz konusu yiyecekler ‘abur cubur’ olarak adlandırılanlarla sınırlı değil. Faydalı olduğu bilinen yiyecekler, sebzeler ve meyveler bile bazı ilaçlar ile aynı anda tüketildiğinde zararlı olabiliyorlar.

Bunun için en sağlıklı adım kullandığınız ilaçla beraber hangi yiyecekleri tüketmemeniz gerektiğini doktorunuza danışmak. Az sonra vereceğimiz bilgilerle de hangi ilaçların yanında hangi yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiği konusunda genel anlamda bilgi sahibi olacaksınız.

Cinsel gücü arttırıcı ilaçlar kullanıyorsanız…

… aynı anda greyfurt tüketmeyin!

Greyfurt sağlığımıza son derece yararlıdır. Ancak Viagra kullanırken greyfurt tüketmek ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu ilacı kullanırken greyfurt tüketirseniz kalp krizi geçirmeniz işten bile değil.

Yine kardiyovasküler rahatsızlığınız varsa aynı anda ikisini tüketmemelisiniz. Harvard Aile Sağlık Rehberi’nde belirtilenlere göre greyfurt, ilacın yan etkilerini artırıyor.

Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız…

… beraberinde ıspanak tüketmemelisiniz!

Clevand Clinic’teki kardiyovasküler ve kalp uzman ekibinin belirttiklerine göre, ıspanakta yer alan K vitamini kan sulandırıcı ilacın etkisini sıfıra indiriyor.

K vitamini ıspanak, çilek, brokoli, Brüksel lahanası, avokado ve havuçta yoğun miktarda bulunuyor. Bu sebze ve meyveleri tüketiyorsanız kan sulandırıcı ilaç kullanmanıza gerek yok. Eğer hem ilacı alır hem de bu yiyecekleri tüketirseniz kanınız inanılmaz bir hızla pıhtılaşmaya başlar.

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız…

kılıç otu, mayasıl otu ve koyunkıran olarak da bilinen sarı kantaronu tüketmemelisiniz!

Sarı kantaron ve sarı kantaron içeren ilaçların tüketimi doğum kontrol haplarının etkisini azaltıyor. ABC News’in belirttiğine göre sarı kantaron tüketiminin iki hafta sonrasında doğum kontrol hapının etkisi azalıyor ve istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor.

Tetrasiklin kullanıyorsanız…

… beraberinde süt ve süt ürünleri tüketmeyin.

Bakteri gelişimini engelleyen maddeler içeren tetrasiklin; akciğer enfeksiyonu, sinüs enfeksiyonu ve pelvik enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyor.

Tetrasiklin kullanırken süt, peynir ve yoğurt gibi ürünlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.

Mayo Clinic’te belirtilenlere göre süt ve süt ürünlerinin içerdiği kalsiyumlar, tetrasiklindeki etken maddelerin bağırsak tarafından emilimini engelliyormuş.

Beta bloker kullanıyorsanız…

… beraberinde meyan kökü tüketmeyin.

Beta bloker farklı kişilerce kullanılıyor. En çok ise yüksek tansiyonu düşürmek amacıyla kullanılıyor.

Günde 50 gram meyan kökü tüketmek beta bloker kullanılıyorken son derece zararlı. Bir de yüksek tansiyonunuz varsa durum daha da ciddileşiyor.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa ve beta bloker kullanıyorsanız meyan kökü tüketmemeye çalışın.

Tansiyon ilacı kullanıyorsanız…

… beraberinde muz tüketmeyin!

Tansiyon ilaçlarının amaçlarından biri de vücuttaki potasyum oranını arttırmaktır.

Potasyum vücudumuz için iyidir. Ancak çok fazla tüketilmesi halinde kalp çarpıntısı ve düzensiz kalp atışlarına neden olur.

Yüksek oranda potasyum içeren yiyeceklerden en çok tüketileni de portakal ve patatestir.

Herkesin vücudu farklıdır ve farklı ilaçlara karşı farklı reaksiyon gösterir. Ancak umuyoruz ki yazımız sayesinde en azından hangi ilaçlarla hangi yiyeceklerin tüketilmesinin zararlı olduğu konusunda genel anlam bilgilenmişsinizdir.

Hayat kurtarabilecek olan yazıyı paylaşmayı unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..