Doğanın renklerini ,mumlarınıza vermeye ne dersiniz? Toplayacağınız çiçeklerle ,kendi mum tasarımınızı yapabilirsiniz veya mumlara kendi fotoğraflarınızı,notlarınızı ,sevdiğiniz şekilleri ekleyebilirsiniz.Elinizde büyük bir mum var ise çalışmayı yapmak daha da basit ve eğlenceli olacaktır.Eğer güzel büyük bir mumunuz yok ama kullanılmış, yarım ,artık mumlarınız var ise,işte bu aşamada da bu  mumları birleştirip yepyeni,modern mum objelerine sahip olabileceksiniz.Şimdi bakalım nasıl fikirler ve çalışmalar var,hangileri sizin ilginizi çekecek:)

MALZEMELER:

*Çiçekler,dallar,yapraklar

*Mum

*Metal Kaşık

*Cımbız

Tüm malzemeleri topladıktan sonra,yapmanız gereken çok basit bir uygulama var. Kaşığın iç kısmını ateşte ısıttıktan sonra,çiçeğinizi uygulama yapacağınız alana yaklaştırın,ısınmış olan kaşığınızın arka kısmını ,çiçeğin muma değdiği alanlarda hafifçe bastırın.

Mum eriyeceğinden yapışma özelliği devreye girecek,ısı çok düşük olduğu için,erimeyecek,görüntü bozukluğu olmayacak ama,çiçek muma yapışmış olacak.

Artan dal parçalarını küçük bir makasla kestikten sonra,çiçekleriniz mumla buluşmuş oluyor.

Şimdi bir başka mum çalışmamıza bakalım:

Bu kez bir kısmını kullandığımız ,yarım kalmış mumları değerlendirelim.

GEREKLİ MALZEMELER:

*Mum Parçaları

*Çiçek ve dal parçaları

*Cam Kavanoz

*Fitil

*Teneke Kutu

*Yapıştırıcı

*Fırça

YAPIM AŞAMASI:

  • Küçük cam bir kavanoz veya kaseyi mum haznesi olarak kullanacağız.Özellikle cam olmalı ki; içine yerleştireceğimiz çiçeklerimizi net bir şekilde göstersin.

  • Cam kavanozumuza önceden preslemiş olduğumuz ( kitap arasına koyarak inceltebilirsiniz) çiçeğimizi,yapıştırıcı ve fırça yardımıyla aktarıyoruz. ( Tutkal da kullanabilirsiniz ,yapıştırıcı da olur)

 

  • Çiçeğimiz yapıştıktan ve kuruduktan sonra, kavanozumuzun ortasına,küçük bir dal parçasıyla sabitlediğimiz fitilimizi yerleştiriyoruz.(İsterseniz mumların birinden erittikten sonra edinebilirsiniz).

  • Elimizdeki tüm mumları ,teneke bir kabın içerisine aktarıyoruz ve benmari usulü eritiyoruz.Akışkan bir kıvam alıncaya kadar eritiyoruz,dökme işlemi yapmadan hemen önce bu aşamayı uygulayın,ateşten aldığınız anda mum hızlıca geri katılaşacaktır,dökmeniz oldukça zorlaşır.

 

  • Erittiğimiz mumları,ortasına fitil koyduğumuz,etrafını çiçekle kapladığımız kavanozumuzun içine hızlıca döküyoruz.

  • Donmasını bekliyoruz ve sonrasında güzel günlerde kullanıyoruz.

  • Mumun etrafına,içine kullandığınız çiçek cinsinden canlı çiçekleri,vazo içine yerleştirip, koyarsanız daha bütün bir görüntü elde edebilirsiniz.

Baharın tüm güzelliği , mumlarınız ile sizi aydınlatsın 🙂

Çiçek ile yapabileceğiniz iki çalışmayı paylaştım sizlere ama kendinize özgü çok daha farklı mumlar yapabilirsiniz, eğer eski mumları eritip yapacak iseniz,seçeceğiniz hazneyi kare,yuvarlak,dar ,geniş,veya farklı geometrik şekillerde seçmeniz çok daha farklı görüntülere kavuşmanızı sağlayacaktır.

Küçük çiçekler veya büyük çiçekler,çam yaprakları,dallar hatta kuru yemiş kabukları,düğmeler,çekilmemiş kahve parçacıkları ,deniz kabukları kullanabileceğiniz diğer alternatifler arasında yer alıyor.

Bir diğer öneri ise; büyükçe bir mumun üzerine kendi fotoğrafınızı yapıştırmak;mumunuza uygun ölçüde çıktısını aldığınız fotoğrafınızın ön yüzüne yapıştırıcı sürün(dekupaj tutkalı),aynısını muma da uygulayın,ve ön yüzünü uygulama yaptığınız bölgeye yapıştırın.Bir kart yardımı ile iyice bastırın,fönü soğuk ayara getirip 10dakika boyunca tutun.Resim tamamen aktarıldıktan sonra kurumasını bekleyin ve ardından,fazla kağıtların çıkması için üzerine su sürün,sonrasında kağıdı parmağınızla hafif hafif sıyırın.

Fotoğrafınız muma geçmiş olacaktır.

Sevdiklerinizin fotoğraflarını aktarabileceğiniz bu mum çalışması ,çok güzel ve anlamlı bir hediye olacaktır 🙂 Tabi güzel de bir not eklerseniz( yolumu hep aydınlattın —aydınlık günlere—Gülüşün hayatıma ışık saçar…) çok daha anlamlı bir hale dönüşecektir 🙂

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
1
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..